Çin Denizi Hakkında Bilgi

0

Çin Denizi nerededir? Çin Denizi’nin coğrafi konumu, kıyısındaki ülkeler, yüzölçümü, derinliği, özellikleri hakkında bilgi.

Çin DeniziÇin Denizi; Büyük Okyanus’ta kıyı denizidir.

Advertisement

Çin kıyıları boyunca uzanan denizin iki bölümü vardır: Doğu Çin Denizi ve Güney Çin Denizidir. Doğu Çin Denizi, Güney Kore, Ryukyu Takımadaları ve Tayvan ile çevrelenen kuzeydeki havzadır.

Yüzölçümü 1.256.000 km2, ortalama derinliği 30-180 m, en derin noktası Ryukyu Takımadaları açığından 2.700 m, Çin’in doğu kıyılarını çevreleyen denizin kuzeybatı ucu Sarı Deniz’i oluşturur. Kore ve Tsuşima boğazları. Doğu Çin Denizi’ni kuzeydoğudaki Japon Denizi’ne bağlar. Şanghay, Ningpo ve Fuçou (Çin Halk Cumhuriyeti), Kilung (Tayvan), Nagasaki (Japonya) Doğu Çin Denizi’ndeki başlıca limanlardır. Güney Çin Denizi, doğuda Filipinler, güneyde Endonezya, Borneo, batıda Çinhindi Yarımadası ile çevrelenen güneydeki bölümdür. Yüzölçümü 2.320.000 km2, ortalama derinliği 180 m, en derin yeri kuzeyde 4.600 m Doğu Çin Denizinden Tayvan Boğazı ile ayrılan denizde sık sık tayfunlar ortaya çıkar.

Siyam ve Tongkin körfezleri, denizin iki önemli uzantısıdır. Güney Çin Denizi doğuda Mindora ve Balabac boğazlarıyla Sulu Denizi’ne, güneybatıda Malakka Boğazı ile Andaman Denizi’ne; Karimata Boğazı ile Cava Denizi’ne bağlanır. Svatu, Kanton, Tsamkung (Çin Halk Cumhuriyeti), Kaosyung (Tayvan),Makau (Hong Kong), Tayvan’daki Tayfono, Chalon (Vietnam) Singapur ve Manila (Filipinler) Güney Çin Denizi’ndeki başlıca limanlardır.

Advertisement


Leave A Reply