Civa Zehirlenmesi Nasıl Olur? Belirtileri – Tedavisi

0

Cıva zehirlenmesi nedir, nasıl meydana gelir? Cıva zehirlenmesi için risk faktörleri, belirtileri, korunma yolları ve tedavisi hakkında bilgi.

Civa Zehirlenmesi Nasıl Olur? Belirtileri – Tedavisi

Civa zehirlenmesi, cıva tüketiminden kaynaklanan toksisiteyi ifade eder. Civa, bir tür toksik metaldir. Civa zehirlenmesinin en yaygın nedeni, deniz mahsulleri yeme ile bağlantılı çok fazla metil-civa veya organik civa tüketmektir.

Advertisement

civa zehirlenmesi

Gündelik yiyecek ve ürünlerde sağlığınızı etkilemeyecek az miktarda cıva bulunur. Ancak çok fazla cıva zehirli olabilir. Civanın kendisi doğal olarak meydana gelir, ancak çevredeki miktarların artışı sanayileşmeden kaynaklanmaktadır. Metal toprağa ve suya, sonunda balık gibi hayvanlara geçebilir.

Çocuklar ve doğmamış bebekler cıva zehirlenmesinin etkilerine en açık olanlardır. Potansiyel olarak tehlikeli olan bu metale maruz kalma riskinizi sınırlandırarak toksisiteyi önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Cıva zehirlenmesi belirtileri

Civa en çok nörolojik etkileri için dikkat çekicidir Zehirlenme belirtileri şöyledir:

Advertisement

kaygı
depresyon
sinirlilik
hafıza problemleri
uyuşma
patolojik utangaçlık
titreme

Cıva zehirlenmesi zamanla oluşur. Bununla birlikte, bu semptomların herhangi birinin ani başlangıcı, akut toksisitenin bir işareti olabilir. Cıva zehirlenmesinden şüpheleniyorsanız derhal doktorunuzu arayın.

Yetişkinlerde civa zehirlenmesi belirtileri

Civa zehirlenmesi gelişmiş olan yetişkinler yaşayabilir:

işitme ve konuşma güçlüğü
Koordinasyon eksikliği
Kas Güçsüzlüğü
ellerde ve yüzde sinir kaybı
yürüme zorluğu
görme değişiklikleri

Çocuklarda ve bebeklerde civa zehirlenmesi belirtileri

Advertisement

Civa zehirlenmesi cenin ve erken çocukluk gelişimini de bozabilir. Yüksek civa seviyesine maruz kalan bebekler ve küçük çocuklar şu durumlarda gecikebilir:

biliş
iyi motor yetenekleri
konuşma ve dil gelişimi
görsel-mekansal farkındalık

Cıva zehirlenmesi komplikasyonları

Yüksek miktarda cıva, uzun vadeli ve bazen kalıcı nörolojik değişikliklere neden olabilir. Tehlikeler özellikle gelişmekte olan küçük çocuklarda dikkate değerdir.

Civa maruziyeti beyinde gelişimsel sorunlara yol açabilir ve bu da motor becerileri gibi fiziksel işlevleri de etkileyebilir. Küçük yaşta cıvaya maruz kalan bazı çocuklar öğrenme güçlüğü yaşayabilir. Cıva zehirlenmesi olan yetişkinler kalıcı beyin ve böbrek hasarına sahip olabilir. Dolaşım yetmezliği bir başka olası komplikasyon türüdür.

civa

Cıva zehirlenmesi nedenleri

Balıklardan Civa zehirlenmesi
Metilciva (organik civa) zehirlenmesi, çoğunlukla balık olmak üzere deniz mahsullerini tüketimine bağlıdır. Balıklardan kaynaklanan toksisitenin iki nedeni vardır:

bazı cıva içeren balıkları yemek
çok fazla balık yemek

Balıklar yaşadıkları sudan cıva alırlar. Her tür balık bir miktar cıva içerir. Daha büyük balık türleri cıva miktarına sahip olabilir çünkü civa içeren diğer balıkları avlarlar. Köpekbalıkları ve kılıçbalığı bunlardan en yaygın olanları arasındadır. Kocagöz ton balığı, marlin ve kral uskumru da yüksek miktarda cıva içerir.

Çok fazla deniz ürünü yemekten cıva zehirlenmesi geliştirmek de mümkündür. Küçük miktarlarda, aşağıdaki balık türleri haftada bir veya iki kez yemek uygundur:

orkinos
hamsi
kedi balığı
orfoz
Somon
karides

Advertisement

Bu seçenekler genel olarak daha az cıva içermesine rağmen, ne kadar yediğinize dikkat etmeniz gerekir.

ORKİNOS

Diğer nedenler

Civa zehirlenmesinin diğer nedenleri çevresel olabilir veya metalin diğer formlarına maruz kalmasından kaynaklanabilir. Bunlar şunları içerir:

kırılmış civalı termometreler
“Gümüş” diş dolguları
bazı mücevher türleri
altın madeni çıkarma
bazı cilt bakım ürünleri
Sanayileşmiş topluluklarda toksik havaya maruz kalma

Civa zehirlenmesi teşhisi

Civa zehirlenmesi fizik muayene ve kan ve idrar testi ile teşhis edilir. Doktorunuz belirtilerinizi ve ne zaman başladıklarını soracaktır. Ayrıca size diyet seçimlerinizi ve diğer yaşam tarzı alışkanlıklarınızı soracaklar.

Vücudunuzdaki seviyeleri ölçmek için kan veya idrar cıva testi kullanılır.

Civa zehirlenmesi tedavisi

Civa zehirlenmesinin tedavisi yoktur. Civa zehirlenmesini tedavi etmenin en iyi yolu metale maruz kalmanızı durdurmaktır. Çok miktarda cıva içeren deniz ürünleri yiyorsanız, ara verin.

Toksisite çevrenize veya işyerinize bağlıysa, zehirlenmenin daha fazla etkilerini önlemek için kendinizi bölgeden uzaklaştırmak için önlemler almanız gerekebilir.

Cıva seviyeleriniz belli bir noktaya ulaşırsa, doktorunuz şelasyon tedavisi yaptırmanızı sağlayacaktır. Şelatlaştırıcı maddeler, metali organlarınızdan alan ve vücudunuzun bunları atmasına yardımcı olan ilaçlardır.

Uzun vadede, nörolojik etkiler gibi cıva zehirlenmesinin etkilerini yönetmek için sürekli tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Erken tespit edildiğinde cıva zehirlenmesi durdurulabilir. Civa toksisitesinden kaynaklanan nörolojik etkiler çoğu zaman kalıcıdır. Ani cıva zehirlenmesinden şüpheleniyorsanız, hemen acile başvurun.

Advertisement

Cıva zehirlenmesinin önlenmesi

Diyet cıva zehirlenmesini önlemenin en iyi yolu, yediğiniz deniz ürünlerinin miktarına ve türlerine dikkat edin. Ayrıca:

Büyük balık türlerini ara sıra yiyin.
Hamileyseniz yüksek civa içeren balıklardan kaçının.
Suşi seçimlerinizde seçici olun. Birçok popüler suşi cıva içeren balıklarla yapılır.
Gebe kalmadan önce kan veya idrar cıva testi yapın.
Diğer yollardan civaya maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, ellerinizi hemen yıkayın.


Leave A Reply