Claudius Galenus Kimdir

0
Advertisement

Claudius Galenus hakkında bilgi. Claudius Galenus hayatı kısa bilgi.

Claudius Galenus Büstü

Claudius Galenus Büstü

Eski bir Yunanlı hekimdir. 130 ile 200 yılları arasında yaşamıştır. Tıp tarihlerinde Sokrates’ten sonra ilk büyük hekim sayılır. Bergama’da doğdu. On altı yaşında tıp öğrenimine başladı, dört yıl sonra İzmir’ de devrin ünlü hekimlerinden Pelops ile filozof Albinus’tan ders aldı. Mesleğinde kısa zamanda ilerledi, en ağır hastalıkları bile kolayca iyi edebildiği için ünü her yana yayıldı.

Claudius Galenus, Roma’da, günün tanınmış kimselerinin tedavilerini üzerine almıştı. Bu arada, mesleğiyle ilgili pek çok makale yazıyordu. Yaralı gladyatörler üzerinde mesleki denemeler yaparak bilgisini arttırmıştı. 164 yılında Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un özel hekimliğine tayin edildi. Galen’in denemeleri sonunda elde ettiği bilgiler, günümüzün tıp kitaplarına temel olmuştur. Bu ünlü hekim, insan vücudundaki damarlarda hava değil kan dolaştığını ilk defa ileri sürmüş, iddiasını da ispat etmişti.

Galenus’un tıbbi konulardaki makaleleri yanında felsefe, fizyoloji konularındaki yazıları da büyük değer taşır. Ünlü hekim, çalışkanlığı, iyi kalpliliği, tok gözlülüğüyle de tanınmış, meslektaşları arasında kıskançlık uyandırmıştı. Devrin en verimli yazarlarından biri olan Galenus’un beş yüze yakın eserinden ancak seksen tanesi bilinmektedir.


Leave A Reply