Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir? Nedenleri

0

Çocuklarda öksürük neden olur, nasıl giderilir? Öksürüğe ne iyi gelir, tedavisi hakkında bilgi.

cocuklarda-oksuruk

Advertisement

Çocuklarda Öksürük

Ya bir hastalık belirtisidir ya da vücudun boğazda veya solunum yollarında bulunan tahriş edici bir maddeye karşı gösterdiği reaksiyondur. Öksürük, balgam sökmesini, yani solunum yollarındaki mukusun temizlenmesini sağlar. Örneğin astım krizinde veya boğmacada bu gibi balgam söken öksürükler vardır. Buna karşılık balgam sökmesi olayının cereyan etmediği kuru öksürüklerin herhangi bir faydası yoktur ve bunun nedeni her zaman bilinemez. Devamlı iltihaplı sinüzitlerde veya soğuk algınlığında boğaza inen fazlaca mukus, öksürük refleksini harekete geçirir. Kuru öksürük, vücudun ana soluk borusuna takılı bir yabancı cismi atmak için harcadığı bir çaba da olabilir. Pasif sigara içmek de öksürük nedenidir; örneğin sigara içen büyüklerin bulunduğu bir odadaki çocuk bu durumdan dolayı öksürebilir. Çocuk ayrıca öksürüğü dikkat çekme aracı olarak da kullanabilir. Bu durumda bir tik veya mannerizm (temaruz) söz konusudur.

Ne kadar önemlidir?

Öksürük, genellikle önemli değildir ama, tahriş edici etki yaratabilir. Buna karşılık çocuğunuzun nefes almasını zorlaştıracak, dudak çevrelerinin morarmasına yol açacak derecede şiddetli bir öksürük, önemli bir sağlık sorunudur ve acil olarak tedavi edilmelidir.

Advertisement

İlk olarak ne yapmalısınız?

1) Eğer öksürük balgam söküyorsa, sanki poposuna tokat atacakmış gibi dizlerinizin üzerine yatırın ve sırtına hafif hafif vurarak, balgamın sökmesini kolaylaştırın.

2) Balgam söken öksürük karşısında çocuğunuza öksürüğü dindiren hiçbir ilaç vermeyin. Biriken balgamın dışarı atılamaması enfeksiyon tehlikesini fazlalaştırır.

3) Çocuğunuzun boğazında yabancı bir cisim bulunduğunu düşünüyorsanız, bunu çıkarmaya çalışın.

4) Çocuğunuz geceleri öksürüyorsa, başının altına yastıkları koyarak, adeta oturur durumda yatmasını sağlayın. Bu, mukusun ve burun akıntılarının boğazda birikip, tahrişe yol açmasını engeller.

5) Çocuğunuzun boğazını yumuşatmak için ona balla tatlandırılmış sıcak limon suyu verin.

Advertisement

Doktora başvurmalı mısınız?

Çocuğunuzun öksürüğü üç-dört gün içerisinde dinmezse veya çocuk, öksürük yüzünden geceleri uyuyamıyorsa, ya da çocuğun boğazındaki yabancı cismi çıkaramıyorsanız, mümkün olan en kısa zamanda doktora başvurun. Çocuğunuz boğulurcasına öksürüyorsa veya öksürüğe hızlı hızlı, zorlu ya da gürültülü bir solunum eşlik ediyorsa, hemen doktora başvurun. Çünkü bu, astım ve krup olabilir.

Doktor ne yapacaktır?

• Eğer öksürük orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı veya krup gibi bir enfeksiyonun bir bölümüyse, doktor bu enfeksiyona karşı antibiyotik verecektir.

• Eğer çocuğunuzda bir virüs varsa, size belirtileri nasıl ortadan kaldırabileceğinizi ve çocuğunuzun balgam sökmesine nasıl yardımcı olabileceğinizi anlatacaktır.

• Eğer öksürük astıma bağlıysa, solunum yollarını genişletecek ilaçlar verecektir.

• Yatağa yatmadan önce kullanmanız İçin burun damlası verebilir. Bunlar burundaki tıkanıklığı açar ve mukusun
boğaza damlayarak, öksürük refleksini harekete geçirmesini önler.

• Öksürüğü baskı altına almak (ve böylece boğazı yumuşatarak tahrişi azaltmak) ya da balgam sökmesini sağlamak üzere öksürük ilacı verebilir.

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?

• Çocuğunuzu sakin ve ılık bir odada yatırın. Böylece önemsiz bir enfeksiyonun akciğerlere yayılmasını ve bronşit gibi daha ağır bir hastalık meydana getirmesini önlersiniz.

• Gündüzleri çocuğunuzun fazlaca koşturmasına,hareket etmesine izin vermeyin. Soluk daralması, öksürük krizini davet edebilir.

Advertisement

• Çocuğu geceleri yüzükoyun veya yan yatmaya alıştırın; böylece mukusun boğazda birikmesini önlersiniz.

• Pencerelerden birini açık bırakarak, çocuğun odasını devamlı nemli tutun. Odayı fazla ısıtmayın.

• Evde sigara içmeyin ve çocuğunuzu sigara içilen kapalı yerlere götürmeyin.


Leave A Reply