Değirmen Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Değirmen nedir? Değirmenler ne işe yarar? Değirmenlerin özellikleri, çeşitleri hakkında bilgi.

degirmenDeğirmen; tahılları öğütüp un durumuna getiren araç ve bu aracın bulunduğu yerdir. Amacına ve kullanılan tahıla göre adlar alır. Un değirmeni, kahve değirmeni, biber değirmeni, madeni eşya değirmeni gibi. Ayrıca kullanılan güce göre el değirmeni, su değirmeni, yol değirmeni ve fabrika olarak da çeşitlenir.

İnsan, tarıma başlamasıyla birlikte besin gereksinimi için çeşitli yöntemler buldu. Önceleri iki taş arasında buğdayı öğüttü, sonra içi oyuk taşın içinde başka bir taşla dövdü, giderek biri sabit ötekisi hareketli ve ortası delik yassı iki taşı kol gücüyle, insan gücüyle, hayvan gücüyle ve sonraları yüksekçe bir yerden dökülen su ve 1580’lerden başlayarak rüzgâr gücüyle kullanıldı. İnsan ve hayvan gücünün kullanıldığı çeşitli büyüklükteki değirmenlere çeşitli çağlara ait kalıntı olarak Mezopotamya, Mısır, Anadolu, Yunanistan, Girit ve Roma’da yapılan arkeolojik kazılarda ele geçti ya da kabartmalarda rastlandı.

Su gücünün kullanıldığı değirmenler günümüzde de birçok ülkede kırsal kesimde yoğun biçimde kullanılır. Değirmen taşlarını döndürecek su gücünün bulunmadığı İngiltere, Hollanda gibi ülkelerde ise 158l’de rüzgâr gücüyle taşın dönmesini sağlayan yel değirmenleri geliştirildi. 1840’ta İngiltere’de Galler’de 10 bin Hollanda’da ise 7 bin yeldeğirmeni vardı. 19. yüzyılda Endüstri Devrimi ile birlikte buhar gücü, su ve rüzgârın yerine uygulanarak daha büyük çapta değirmenler yapıldı. Günümüzde büyük tahıl üretim merkezlerinin yakınlarında makine gücüne dayalı yoğun ölçete un elde edilen fabrikalar, değirmenlerin yerini aldı. Ancak kahve, karabiber gibi gereksinimler için, evlerde küçük el değirmenleri yine de kullanılır.

Advertisement

Leave A Reply