Diş Hekimi Ne İş Yapar? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Diş Hekimliği mesleği nedir? Diş Hekimi ne iş yapar, nerelerde çalışır, Diş Hekimliği mesleğinin özellikleri hakkında bilgi.

Diş Hekimi

Diş Hekimi Ne İş Yapar? Hakkında Bilgi

dis-hekimiDiş Hekimi

Diş hekimi, diş hastalıklarını tıbbi tedavi veya cerrahi müdahale yoluyla iyileştiren; eksik dişleri tamamlamak, bozuk dişleri onarmak için diş protezleri hazırlayan bir uzmandır.

Diş hekimi, mesleğini ilgilendiren bir dalda ihtisas yapmamışsa, meselâ aynı zamanda bir ağız hastalıkları uzmanı değilse, sadece diş hastalıklarının tedavisi ve diş proteziyle uğraşır. Diş çürüklerini tedavi eder, çekimi gereken dişleri çeker, küçük apseleri giderir. Bu işleri yaparken, lokal (bölgesel) anesteziden ve röntgen cihazından yararladır. Eksik dişlerin yerine, hastanın normal çiğnemesine imkân sağlamak ve yüzünün biçiminde meydana gelebilecek estetiğe aykırı bozuklukları önlemek için ağız ölçüsüne uygun olarak yaptığı, sabit (köprü) ya da takma diş protezlerini yerleştirir.

Advertisement

Ne İş Yapar?

Diş hekimleri genellikle aşağıdakileri yapar:

***Dişlerdeki çürükleri giderir ve boşlukları doldurur

***Çatlamış veya kırılmış dişleri onarır ve dişleri çıkarır

***Isırık sorunlarını gidermek için dişleri düzeltir

Advertisement

***İşlemler sırasında hastaların ağrı hissetmelerini önlemek için anestezi uygular

***Antibiyotik veya diğer ilaçlar için reçete yazar

***Problemler için diş, diş eti, çene ve yakın bölgelerdeki x ışınlarını inceleyin

***Takma dişler gibi diş aletleri için hastalara uygun modeller ve ölçümler yapar.

Advertisement

***Hastalara diyet, diş ipi kullanımı, florür kullanımı ve diş bakımının diğer yönleri hakkında bilgi verir.

Diş hekimleri, röntgen makineleri, matkaplar, ağız aynaları, problar, forsepsler, fırçalar ve neşterler dahil olmak üzere çeşitli ekipmanlar kullanır. Ayrıca lazerleri, dijital tarayıcıları ve diğer bilgisayar teknolojilerini kullanırlar.

Özel muayenehanedeki diş hekimleri ayrıca defter tutma ve ekipman ve malzeme satın alma dahil olmak üzere çeşitli idari görevleri de denetler. Diş asistanlarını, diş laboratuarı teknisyenlerini ve resepsiyonistleri istihdam eder ve denetler.

Çoğu dişhekimi genel pratisyendir ve çeşitli dişhekimliği ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Diğer diş hekimleri dokuz uzmanlık alanından birinde çalışıyor:

Advertisement

Diş sağlığı uzmanları diş hastalıklarının önlenmesini teşvik eder.

Endodontistler, sinir kanallarını ve kan beslemelerini yaralı veya enfekte olmuş dişlerden uzaklaştırdıkları kök kanal tedavisi uygularlar.

Ağız ve çene radyologları, görüntüleme teknolojilerini kullanarak baş ve boyundaki hastalıkları teşhis eder.

Ağız, çene, ağız ve çene cerrahları ağız, çene, diş, diş eti, boyun ve baş üzerinde çalışır; bunlar arasında yarık dudağın cerrahi olarak onarımı ve damak veya çıkarılan dişler gibi prosedürler bulunur.

Advertisement

Oral patologlar, ağız, şişlik ve kanser gibi ağız hastalıklarını teşhis eder.

Ortodontistler dişlere diş telleri veya başka aletlerle baskı uygulayarak düzeltirler.

Pediatrik diş hekimleri çocuklar için diş hekimliği ve özel ihtiyaçları olan hastalara odaklanmaktadır.

Periodontistler diş etlerini ve dişleri destekleyen kemiği tedavi eder.

Advertisement

Protez uzmanları eksik dişleri implant ve köprüler gibi kalıcı armatürlerle veya takma dişler gibi çıkarılabilir armatürlerle değiştirirler.

Nerelerde Çalışır?

Bazı dişhekimlerinin kendi işletmeleri vardır ve yalnız ya da küçük bir kadro ile çalışırlar. Diğerleri özel ve devlet hastanelerinde, diş kliniklerinde çalışırlar.

Diş hekimleri genellikle ofislerde çalışmaktadır. Kendilerini ve hastalarını bulaşıcı hastalıklardan korumak için maske, eldiven ve güvenlik gözlüğü takarlar.

Eğitimi:

Diş hekimliği eğitimi temel bilimler eğitimi ile birlikte 5 yıllık bir süreyi kapsar. Yabancı dil hazırlık sınıfı bulunan fakültelerde eğitim süresi 6 yıldır Son üniversite sınavı YÖK Atlas verilerine göre;

Advertisement

Diş Hekimliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Diş hekimlerinde Bulunması Gereken Özellikler;

Diş hekimleri aşağıdaki spesifik özelliklere sahip olmalıdır:

İletişim yetenekleri. Diş hekimleri mükemmel iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Hastalar, dişhekimi asistanları ve resepsiyonistlerle etkili iletişim kurabilmelidirler.

Detay odaklı. Diş hekimleri detay odaklı olmalı, böylece hastalar uygun tedavileri ve ilaçları almalıdır. Ayrıca dişlerin alan, şekil ve rengine dikkat etmeleri gerekir. Örneğin, sahte dişi hastanın diğer dişleriyle eşleştirmeleri gerekebilir.

Maharet. Diş hekimleri elleriyle çalışmak konusunda iyi olmalılar. Küçük bir alanda aletlerle çalışırlar.

Advertisement

Liderlik özellikleri. Çoğu diş hekimi kendi uygulamalarında çalışır. Bu, bir personeli yönetmelerini gerektirir.

Organizasyon becerileri. Hasta bakımının doğru kayıtlarını tutmak da dahil olmak üzere güçlü organizasyon becerileri, hem tıbbi hem de iş ortamlarında kritik öneme sahiptir.

Sabır. Diş hekimleri, özel dikkat gerektiren hastalarla uzun süre çalışabilirler. Çocuklar ve diş işi korkusu olan hastalar çok fazla sabır gerektirebilir.

Fiziksel dayanıklılık. Diş hekimleri, uzun süre fiziksel görevleri yerine getirmek konusunda rahat olmalıdırlar.

Advertisement

Problem çözme yetenekleri. Diş hekimlerinin güçlü problem çözme becerilerine ihtiyacı vardır. Hastaların semptomlarını değerlendirmeli ve uygun tedavileri seçmelidirler.


Leave A Reply