Dişliler Hakkında Bilgi

0

Dişli nedir? Dişliler ne işe yarar? Dişliler ile ilgili olarak kısa bilgilerin yer aldığı sayfamız.


Çift çift çalışan, hareketi ve kuvveti bir milden başka mile, yahut bir milden düz bir dişliye geçiren makine kısımlarıdır. Dişliler bu işi «diş» denilen çıkıntıları ile yaparlar. Dişlilerin makinelerde hızı azaltmak, çoğaltmak bakımından önemi büyüktür.

Advertisement

Hareket eden mile bağlı olan dişli küçükle, hızı azaltır, bu dişli çevirdiği dişliden büyükse, aksine, hızı artırır. Birbirine bağlı iki dişliden küçüğünde 10, büyüğünde de 20 diş varsa, küçüğün iki devrine karşı büyük bir devir yapacak demektir. Aksine, bir mile bağlı dişlide 20 diş, bunun çevirdiği dişlide de 10 diş varsa o zaman küçük dişli aldığı hareketi ötekine iki kat hızla iletir.

İki dişli doğrudan doğruya birbirine dokunarak dönerse bunların dönüş yönü birbirinin aksine olur. Dönüş yönünün aynı olması istenirse, ikisinin arasına bir aracı dişli konur. Aracı dişlinin hıza etkisi olmaz. Dişliler aracı dişli kullanılamıyacak kadar birbirine yakınsa büyük dişlinin içi oyuk olur, dişleri çemberin iç tarafında bulunur. Küçük dişli bunun içinde döner. Böylece, hareketin yönü değişmemiş olur.

Hareket eden miller birbirine paralel de ğilse, helezoni dişliler kullanılır. Bunların dişi dişlinin eksenine paralel değildir, bu sayede, hareketin yönünü değiştirmek mümkün olur. Ayrıca, helezoni dişliler daha sessiz çalışırlar, aynı zamanda daha büyük bir gücü iletecek kudrettedirler.

Advertisement


Leave A Reply