Dorian Gray’in Portresi Kitap Özeti Konusu Yorumlar, Oscar Wilde

0
Advertisement

Oscar Wilde’ın Dorian Gray’in Portresi isimli kitabının özeti ve konusu nedir? Dorian Gray’in Portresi kitabı hakkında yorumlar ve bilgi.

Dorian Gray'in Portresi Kitap Özeti

Dorian Gray’in Portresi Kitap Özeti

Ressam BASIL HALLWARD, genç ve yakışıklı DORİAN GRAY’in portresini yapıyor. DORİAN portreden öylesine etkileniyor ki, küçük bir varoluşsal krize sürükleniyor: DORİAN giderek yaşlanıyor ve çirkinleşiyor, portresi daima genç ve güzel kalıyor. Tam tersi olamaz mı?

Bu isteğin gerçekleştiği kısa süre sonra görülüyor. DORİAN (akıllı, ama sinik ve nahoş) LORD HENRY’nin olumsuz etkisi altında, kaybedeceği şeylere aldırmaksızın koyveriyor:

Henry günlerini inanılmaz şeyler söyleyerek, gecelerini ise inanılmaz şeyler yaparak geçiriyor. Sürmek istediğim yaşam tam da bu.

Oscar Wilde Kimdir?

Advertisement

DORİAN, oyuncu SIBYL ile nişanlanıyor. Kısa sürede anlaşılıyor ki, SIBYL aslında yeteneksiz biri. Kötü sergilenen bir oyunun ardından DORİAN onu bırakıyor. Bunun üzerine portre değişmeye başlıyor. DORİAN, “ağzının kenarlarında bir vahşet belirtisi” fark ediyor ve şoke oluyor. SIBYL’e geri dönmeye karar veriyor, ama artık çok geç. SIBYL intihar ediyor. DORİAN ürküyor, ama yalnızca kısa bir süreliğine. Sonra yaşamının tadını çıkarmaya devam ediyor ve kısa süre sonra onun hakkında dedikodular yayılıyor. Kötü çevre, uyuşturucular, kadınlar, egoizm, bencillik.

Tüm bunlar DORIAN’ın umurunda değil. Giderek çirkinleşen ve yaşlanan portreyi saklıyor. Yıllar sonra ressam BASIL gelip onun vicdanına hitap ediyor. DORİAN onu bu kötü durumdan sorumlu tutuyor, kendine hâkim olamıyor ve ressamı bıçaklıyor. Sonrasında DORİAN dibe vuruyor. Afyon, sanrılar, panik ataklar. Yeni bir başlangıç yapmak ve portresini parçalamak istiyor. Fakat bıçakla portreyi deştiğinde kendini öldürüyor.

Hizmetçileri ölünün kim olduğunu anlayamıyor bile. “Solgun, kırış kırış ve iğrenç bir suratla” öylece yatıyor, ama portre onu “zarif gençliğinin ve güzelliğinin büyüsüyle” yansıtıyor.

Alıntı

A man cannot be too careful in the choice of his enemies.

(İnsan, düşmanlarını seçerken ne kadar dikkatli olsa azdır.)

Kibirli LORD HENRY, DORİAN GRAY’e böyle söylüyor, çünkü her konuya uygun bir (belki de iki) söz kafasında hazır.

Advertisement

Kitap Hakkında Bilgi Yorumlar

DORİAN GRAY’İN PORTRESİ, dünya çapındaki eserler arasında neredeyse herkesin bildiği az sayıdaki kitaptan biri. Kitaptaki çılgın olay akışına ek olarak, yazarın skandal dolu bir yaşam öyküsü var. Genç insanların, “mutlaka okunması gerekenler” listelerine kısacık WOYZECK yerine DORİAN GRAYi koymalarına şaşırmamak gerek. Sonra kitabın ne kadar muhteşem olduğunu hayranlıkla anlatabiliyor ve bazı aforizmaları alıntılayabiliyorlar.

Bu kitabın bariz kurgusal sorunları olduğunu ya da kimi aforizmaların zorlama olduğunu söylemek, bir isyan çıkmasına sebep olabilir. Yazardan bahsederken şunları söylemeyi de unutmamak gerek: “Onun tiyatro oyunları (duruma göre denemeleri) çok daha büyük bir öneme sahiptir!”


Leave A Reply