Dünyanın En Renkli Şehri New York Özellikleri, Tarihçesi Hakkında Bilgi

1

New York (City) hangi ülkededir? Dünyanın en renkli şehirlerinden New York ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Amerika New York hakkında bilgi.

New York

Kaynak: pixabay.com

New York (City)

Amerika Birleşik Devletlerinde, New York Eyaleti’nde kenttir. Resmi adı: New York City. Eyaletin güneydoğusunda, Hudson Irmağı’nın genişleyerek Yukarı New York Körfezi adını aldığı yerle, güneyde daralarak (Narrows) Aşağı New York Körfezi’nde Atlas Okyanusu’na döküldüğü yer arasında kuruludur. Ülkenin en büyük nüfuslu kenti, en büyük limanıdır. 776 km2 yüzölçümlü kentin, New York; New Jersey ve Conneecticut eyaletlerine taşan yörekentleriyle birlikte, nüfusu 18 milyonu aşar.

Kent beş yönetim bölümüne ayrılır: Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx, Richmond.

Bunların her biri, New York Eyaleti’ nin yönetim birimleriyle eşdeğerdedir. Kentin merkezindeki yönetim bölümü Manhattan’dır (58 km2). Hudson, East, Harlem ırmaklarıyla çevrelenen Manhattan Adası’nın, gökdelenler silueti Hürriyet Anıtı ile birlikte kentin dünyaca ünlü simgesidir. Manhattan’ın güneydeki Wall Street çevresinde borsalar ve bankalardan oluşan maliye merkezi yer alır. Kuzeye doğru Greenwich Village’in ana alışveriş merkezi, Central Park, Zencilerin oturduğu Harlem’e kadar başka konut yerleşim alanları uzanır.

Özgürlük Heykeli

Kaynak: pixabay.com

Manhattan’da, başta giyim ve basım endüstrileri olmak üzere, lüks mağazalar, marketler ve çeşitli hizmet sektörü yapıları yer alır. Ayrıca çeşitli şirketlerin, bankaların, sigortaların merkezleriyle kültür ve eğitim kuruluşları burada toplanmıştır. Manhattan’ daki önemli yapılar arasında World Trade Center’in (Dünya Ticaret Merkezi) 412 m yüksekliğindeki Twin Tower’i (“İkiz Kule”) ve 381 m yüksekliğindeki Empire State Building gökdeleni, Rockefeller Center, East River kıyısında BM Genel Merkezi sayılabilir. Güneydoğuda, Manhattan’dan East River ile ayrılan ve Long îsland’ın güneybatı parçası olan Brooklyn (182 km2) yer alır.

New York

Kaynak: pixabay.com

Coney island, Brooklyn’ in güney ucunu oluşturur. Long island’ in kuzeydoğusunda, orta sınıftan halkın yerleşim yeri Queens (280 km2) uzanır. New York’un karadaki tek bölgesi Bronx (107 km2), genelde konut yerleşimlerinden oluşur. 130 km uzunluğundaki Atlas Okyanusu kıyılarının büyük bölümünde liman tesisleri, ant-repollar, endüstri işletmeleri (dokuma, besin, makina, kâğıt işlenimi) yer alır. Kentin en sorunlu (uyuşturucu, ticareti, yüksek oranda suç işleme) bölgesidir. New York Körfezi’nde, Staten Island üzerinde uzanan Richmond (150 km2), kentin en az yerleşim yoğunluğu gösteren bölgesidir. Buna karşın Brooklyn ile bağlantıyı sağlayan Verrazano Narrows Köprüsü’nün yapımından bu yana nüfusu hızla artmaktadır.

New York

Kaynak: pixabay.com

Ekonomisi

Büyük New York Bölgesi’nin ekonomisi, çok yönlü endüstrilerle giyim, basım, elektro-kimya, motorlu araç, çeşitli tüketim malları. Kentiçi ulaşımın (Richmond dışında) % 40’ından fazlasını metro karşılar. Çok sayıda köprü, tünel (Hudson ve East River’in altında 5 tane), feribot, ırmaklar ve boğazların geçilmesini sağlar. En önemli tren istasyonları Grand Central Station ve Pennsylvania Station’dır. Queens’in güneyindeki John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı, denizaşırı yolcu trafiğinin yaklaşık % 40’ını, ABD dış ticaret hava taşımacılığının yarısından fazlasını karşılar. La Guardia ve Newark havaalanları, iç ulaşım ağırlıklıdır. New York’un 930 km uzunluğundaki karaiçi suyolları kıyılarında yer alan liman tesislerinin çoğu, yıkılmaya bırakılmıştır. Yük taşımacılığının büyük bir bölümü, New York Limanı’nın New Jersey’de bulunan modern konteyner yükleme tesisleri aracılığıyla yapılır.

New York

Kaynak: pixabay.com

Kentte çok sayıda eğitim, bilim kültür kurumu vardır: New York Kent Üniversitesi (1847), New York Üniversitesi (1831), Columbia Üniversitesi (1754); Bronx’ta Fordham Üniversitesi, Biyoloji Bilimleri Rockefeller Üniversitesi, Juilliard School (müzik, tiyatro, dans), High School of Art and Design (Sanat ve Tasarım Yüksekokulu), Metropolitan Sanat Müzesi, Modern Sanat Müzesi, Guggeneim Müzesi, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi; en önemli kitaplıklar arasında, 8.5 milyon cilt eseri içeren New York Halk Kitaplığı, Brooklyn Kitaplığı; üniversitelerin, araştırma enstitülerinin, müzelerin ve bilimsel kuruluşların (N.Y. Historical Society, Hispanic Society of America vb) kitaplıkları. Manhattan’daki (Broadway) çok sayıdaki tiyatronun yanı sıra, Central Park’ın batısında, yeni Metropolitan Opera’yı ve New York Filarmoni Orkestrası’nı barındıran Lincoln Center kültür merkezi yer alır. Yukarı New York Körfezi’ndeki Liberty İsland’daki Hürriyet Anıtı (1886) kentin ünlü simgesidir.

Tarih:

Bağımsızlık sonrasında Federal Hükümet’e (1784-1790) ve New York Eyaleti’ne başkentlik (1790-1797) yaptı. 1898’de, “Greater New York” adıyla bir araya toplanan Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens ve Richmond bölgelerinin nüfusu, 1900 dolayında yaklaşık 3.5 milyona ulaştı. 1933’te, Belediye Başkanı seçilen İtalyan kökenli Fiorello Henry la Guardia’nın (1882-1927) 12 yıl süren görevi sırasında gerçekleştirdiği bir dizi ekonomik ve bayındırlık etkinlikleri nedeniyle anısına, New York’un üçüncü, ABD’nin dokuzuncu büyük havaalanına “La Guardia” adı verildi. 34 Ekim 1945’te kurulan Birleşmiş Milletler’in ilk toplantısı, New York’ta Hunter Koleji’nde (günümüzde Herbert Lehman Koleji) yapıldı, birkaç yıl sonra tamamlanan BM Genel Kurul binası kenti, dünya politikasının odak noktası durumuna getirdi.


1 Yorum

Leave A Reply