Elizabeth Cady Stanton Kimdir? Amerikalı Kadın Hakları Aktivistinin Hayatı

0
Advertisement

Elizabeth Cady Stanton kimdir? Amerikalı bir kadın hakları aktivisti olarak tanınan Elizabeth Cady Stanton hayatı ve başarıları.

Elizabeth Cady Stanton

Elizabeth Cady Stanton

  • Kimdir: Kadın hakları aktivisti ve kölelik karşıtı
  • Doğum: 12 Kasım 1815, Johnstown, New York
  • Ölüm: 26 Ekim 1902 New York, New York
  • En çok bilinen: Kadınların oy kullanma mücadelesinde lider

Elizabeth Cady Stanton nerede büyüdü?

Elizabeth Cady, 12 Kasım 1815’te Johnstown, New York’ta doğdu. Ancak 10 erkek ve kız kardeşi vardı, ancak birçoğu çocukluk döneminde öldü. Sadece Elizabeth ve kız kardeşlerinden dördü yetişkinlik yıllarına ulaşabildi. Son erkek kardeşi Eleazar, 20 yaşındayken annesini depresyonda bırakarak ölmüştür.

Büyüyen Elizabeth, babası Daniel aracılığıyla yasalardaki ayrımcılığı öğrendi. Babası aynı zamanda hakim ve ABD Kongre Üyesi olarak görev yapan bir avukattı. Yasanın erkekler ve kadınlar için aynı olmadığını öğrendi. Sadece erkeklerin oy kullanabileceğini ve kadınların yasalara göre çok az hakka sahip olduğunu öğrendi. Bunun adil olduğunu düşünmüyordu. Herhangi bir çocuk kadar iyi olduğunu ve aynı fırsatlara sahip olması gerektiğini düşündü.

Okul Yılları

Elizabeth okul çağına geldiğinde okula gitmek istedi. O günlerde çok fazla kadın okula gitmiyordu, ancak babası onu okula göndermeyi kabul etti. Okulda Elizabeth mükemmel bir öğrenci oldu. Ödüller kazandı ve erkeklerin çoğundan daha iyi sonuçlar elde etti.

Liseden sonra Elizabeth üniversiteye gitmek istedi. Kızların büyük üniversitelere girmelerine izin verilmediğini üzülerek öğrendi. Kızların devam edebildiği bir üniversiteye gitti.

Köleliğin Kaldırılması ve İnsan Hakları

Elizabeth, ırktan veya cinsiyetten bağımsız olarak tüm bireylerin eşit haklara sahip olduğuna güçlü bir şekilde inanmaya başladı. Henry Stanton adlı bir kölelik karşıtı bir kişiye aşık oldu. 1840 yılında evlendiler. Evlilikleri boyunca yedi çocukları olacaktı.

Advertisement

Kadın Hakları Hareketi

Kölelik karşıtı sözleşmelere katılırken Elizabeth, kadın hakları konusunda olduğu kadar güçlü hisseden kadınlarla, Lucretia Mott, Martha Wright ve Susan B. Anthony gibi kadınlarla da tanıştı. Yasaları değiştirmedikçe kadınların hayattaki konumlarını değiştirmek için çok az şey yapabileceğine inanıyordu. Yasaları değiştirmek için oy kullanma hakkına ihtiyaçları vardı. Elizabeth kadınların oy hakkı için çalışmaya ve kampanya yapmaya başladı. Hayatının geri kalanını bu önemli olaya ayırdı ve mücadele etti.

Görüş Bildirimi

1850’de Elizabeth ve diğer birkaç kadın New York Seneca Falls’da ilk kadın hakları sözleşmesini düzenledi. Elizabeth, Duygu Bildirgesi adlı önemli bir belgeyi kamuoyuna sundu. Bu belge Bağımsızlık Bildirgesi’nden esinlenmiştir ve kadınların ve erkeklerin eşit yaratıldığını ve yasa uyarınca aynı şekilde ele alınması gerektiğini söylemiştir. Etkinlikte ünlü kölelik karşıtı ve eski köle Frederick Douglass da dahil olmak üzere birçok kişi konuştu.

1869’da Elizabeth ve iyi arkadaşı Susan B. Anthony bir dernek kurdular. Kadınlara oy kullanma hakkı verilmesi gerektiğine şiddetle inanıyorlardı. Siyahi erkeklere oy kullanma hakkı veren On Beşinci Değişiklik’in kadınların oy kullanma hakkını da içermesi gerektiğini düşünüyorlardı. Diğer insanlar, değişikliklere kadınlar dahil edilirse geçmeyeceğini düşündüler. Hayal kırıklığına rağmen, Onbeşinci Değişiklik 1870’te onaylandığında, kadınları içermiyordu.

Elizabeth, hayatının sonraki 30 yılında, kadın haklarını geliştirmek için çok çalıştı. Kadınların Ondokuzuncu Değişiklik ile oy kullanma hakkını kazandıklarını görecek kadar uzun yaşamamasına rağmen, yolu açan kişilerin başında geliyordu.

Elizabeth Cady Stanton hakkında ilginç bilgiler

  • II.Dünya Savaşı sırasında kullanılan bir zırhlıya, Stanton’a ithafen USS Elizabeth C. Stanton ismi verilmiştir.
  • Seneca Şelaleleri’ndeki evi Ulusal Tarihi Dönüm Noktası ilan edildi.
  • ABD Kongresi’nde “Benlik Yalnızlığı” adlı ünlü bir konuşma yaparak kadın haklarından bahsetti.


Leave A Reply