Et Cinsleri Nelerdir? Hayvanların Hangi Bölgesinden Ne Et Çıkar?

0
Advertisement

Et cinsleri nelerdir? Et cinsleri hakkında kısaca bilgilendirme. Ayrıca sakatatlar hakkında da kısa bilgilendirme

Hayvanların hangi bölgesinden ne et çıkar

Hayvanların hangi bölgesinden ne et çıkar

Kesilen hayvanın cinsine göre etin çeşitleri, lezzeti, kullanıldığı yerler de değişir.

  • Dana Eti : İki haftalıktan on dört haftalığa kadar olan sığır yavrusuna “dana” denir. Bazen daha büyük yaşta olanlar da dana diye satılır. Dana eti sığırdan daha yumuşak olur. Bileşimindeki su sığır etinden daha çok, yağ daha azdır.
  • Sığır Eti : On dört haftalıktan daha yaşlı olan sığırların etidir. Batılılar daha yağsız olması bakımından dana etinden üstün tutarlar. İyi bir sığır eti, renginin parlak, canlı olması ile tanınır. Sığır yağı sarı renkte olur. Manda yağı beyazdır pek tercih edilmez.
  • Kuzu Eti : Bir yaşından aşağı koyun yavrusuna “kuzu” denir. Kuzu etinin rengi koyunun etinden daha açıktır, yağı beyazdır, kokusu daha hafiftir.
  • Koyun Eti :Bir yaşını geçmiş kuzular koyun sayılır. Koyun etinin kokusu kuzu etinden daha kuvvetlidir. Yurdumuzdaki koyunlar üçe ayrılır: Dağlıç, karaman, kıvırcık. Bunlardan en fazla tercih edileni kıvırcıktır. Karamanın bilhassa “kızıl karaman” cinsi en az tercih edilen ettir.
  • Domuz Eti : İster yaşlı, ister genç olsun, her çeşit domuz eti çok yağlı olur. Barsak bozukluğuna yol açar. Yalnız, körpe oğlak eti lezzetlidir, rahatsızlık vermez.
  • Deve Eti : Birçok yerlerde deve kesim hayvanı olarak kullanılır. Ancak, pahalı olması, taşıma hayvanı olarak daha faydalı olması bakımından deve kesimi yaygın değildir.
  • Kümes Hayvanları : Kümes hayvanlarının memelilerden ayrı bir lezzeti vardır. Tavuk eti hafif olur. Hindi ve kaz eti aranılan, sevilen etler arasındadır. Palaz (kaz yavrusu) eti daha çok beğenilir. Ördek eti ise makbul sayılmaz.
  • Av Hayvanları Eti : Avlanan birçok hayvanların eti yenilir. Bu arada, çulluk, bıldırcın, keklik, eti en makbul kuşlardandır.

Sakatatlar

Etin dışında, hayvanın yenilen başka kısımlarına “sakatlar” (sakatat) denir. Bunlar da ayrıca satılır. Sakatatların bazısı çok lezzetlidir. Bunların başında yürek (kalp), ciğer (karaciğer), böbrek, işkembe, beyin, dil ve baş gelir. Lezzetiyle tanınmış paçayı da bu arada saymak gerekir. Sığır cinsinin sakatatları arasında dananınki makbuldür. Batı memleketlerinde domuzun bu gibi sakatatlarından başka, burun, kulak, ayak ve dudaklarını da sakatat olarak satarlar. A.B.D’nin güney kesimlerinde domuzun bağırsakları da satılır.


Leave A Reply