“Facebook ile Bağlan” Güvenli midir? Kullanılabilir mi?

0
Advertisement

Bir çok web sitesine bağlanırken karşımıza çıkan Facebook İle Bağlan linkleri güvenli midir? Facebook hesabı ile bağlanmanın zararları ve sakıncaları mevcut mudur?

“Facebook ile Bağlan” Güvenli midir?

Kaynak: pixabay.com

“Facebook ile Bağlan”

Facebook hesabı olmayan hemen hemen hiçbir internet kullanıcısnın olmaması gibi bir algının olması sebebi ile ve dünya üzerinde milyonlarca insanın aktif bir şekilde Facebook kullanmasından dolayıdır ki artık bir çok web sitesi “Facebook İle Bağlan” linkleri üzerinden sitelerine üye olmadan direkt olarak siteye girş yapmanıza olanak sağlamaktadır. Ancak bu bağlantı şeklini tercih ederken bir çok belki de gizli kalması gereken özel bilgileriniz de bu web sitelerine açmak durumunda kalıyorsunuz. Bu nedenden dolayıdır ki Facebook ile bağlanırken nelere izin verdiğinize çok sıkı bir şekilde dikkat etmeniz gerekmektedir.

Facebook İle Bağlan” özelliğini kullanarak web sitelerine giriş yapmak peki nasıl bir sorun yaratabilir.

Örnek vermek gerekirse eğer ki bir alışveriş sistesine direkt olarak Facebook hesabınız ile bağlanırsanız size özel reklam ve promosyon uygulamalarını bol bol göndermesini baştan kabul ediyorsunuz anlamına gelir. Hatta sizin Facebook hesabınız ile ilişkili olan tüm arkadaşlarınızıa da sizin aracılığınız ile mesajlar ya da özel teklifler sunabilir. Tabii bunda bir sorun yok gibi gözükebilir ancak bazı art niyetli siteler sizden almış oldukları bilgileri 3. şahıslara ya da firmalara para karşılığı satabilir ve sizlerde istenmeyen reklam ve mesajların hedefi haline gelebilirsiniz.

“Facebook ile Bağlan” Güvenli midir?

Kaynak: pixabay.com

Ancak Facebook hesabınızın hacklenme riski bu özelliği kullandığınız için pek bulunmamaktadır.

Ancak yine de şüphelendiğiniz web sitelerinin sizin Facebook hesabınız ile olan ilişkinizi bozmak da oldukça kolay. Bunun için Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonraki sol tarafta yer alan Uygulamalar sekmesinden hangi web sitelerine Facebook üzerinden giriş yaptığınızı rahatlıkla görebilirsiniz. Çünkü bir web sitesine Facebook üzerinden bağlanmak için o web sitesinin bir uygulama geliştirmiş olması gerekmektedir. Facebook Uygulamalar sekmesine girerek şüphelendiğiniz ya da artık bir daha bağlanmak istemediğiniz web sitelerine ait uygulamaları kaldırın. Bu şekilde kendinizi rahatlatma imkanına sahipsiniz.


Leave A Reply