Fener Balığı Nedir? Fener Balığı Özellikleri

0

Fener balığı nasıl bir balıktır. Fener balığının özellikleri hakkında bilgi.

Tropikal ve ılık denizlerin 500 metreye kadar derinlerinde yaşayan yırtıcı bir balıktır. Vücudunun yarısı baş, yarısı kuyruktan ibarettir. Basık, çirkin bir balıktır, fakat eti çok lezzetlidir.Fener balığının çok geniş bir ağzı, ağzının üstünde de, sırt yüzgecinin önünde, ince uzun bir organı vardır. Bunun titremesinden meydana gelen yakamoz sayesinde fener balığı avını kendine çeker. Avı yaklaştığı zaman ağzını birdenbire açar, bu hareketin suda meydana getirdiği çevrintide avının bir an duraklamasından faydalanarak, onu yutuverir. Fener balığı karşısına çıkan her şeyi yutar. Bazan avlanmak için dalan karabatakları bile yuttuğu görülmüştür.

Denizlerimizde iki çeşidi yaşayan fener balığı marttan ağustosa kadar yumurtlar. Larvalar boyları 6 santimetreyi buluncaya kadar su yüzüne yakın yaşar, bundan sonra derin sulara inerler.

Fener balıklarının boyu, genel olarak 1 metreye yakındır, bazan 2 metreyi bulur. Etleri lezzetliyse de, çok çirkin görünüşleri yüzünden olacak özel olarak avlanmazlar. Bazen ıstakoz, pisi, kalkan ağlarına takılırlar.

Fener Balığı Resimleri Fener Balığı Fener Balığı Fener Balığı]]>

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?