Ferritin Kan Testi Nedir? Ferritin (Demir) Yüksekliği ve Düşüklüğü Belirtileri

0
Advertisement

Ferritin Kan Testi nedir, ne için yapılır? Ferritin (demir) yüksekliği ve düşüklüğü belirtileri nelerdir, test sonuçları ne anlama gelir?

kan tüpü

Ferritin kan testi nedir?

Ferritin kan testi, kanınızdaki ferritin seviyesini ölçer. Ferritin, demiri hücrelerinizin içinde depolayan bir proteindir. Sağlıklı kırmızı kan hücreleri yapmak için demire ihtiyacınız var. Kırmızı kan hücreleri akciğerlerinizden vücudunuzun geri kalanına oksijen taşır. Demir, sağlıklı kaslar, kemik iliği ve organ fonksiyonu için de önemlidir. Sisteminizde çok az veya çok fazla demir, tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Diğer isimler: serum ferritin, serum ferritin seviyesi, ferritin serum

Ne için kullanılır?

Demir seviyenizi kontrol etmek için bir ferritin kan testi kullanılır. Sağlık uzmanınızın vücudunuzun sağlıklı kalması için doğru miktarda demir olup olmadığını öğrenmesine yardımcı olabilir.

Neden ferritin kan testine ihtiyacım var?

Çok düşük veya çok yüksek demir seviyesi belirtileri varsa bu teste ihtiyacınız olabilir.

Advertisement
Çok düşük demir seviyelerinin belirtileri şunlardır:
  • Soluk cilt
  • yorgunluk
  • zayıflık
  • Baş dönmesi
  • Nefes darlığı
  • Hızlı kalp atımı
Çok yüksek demir düzeylerinin belirtileri değişebilir ve zamanla kötüleşir. Belirtiler şunları içerebilir:
  • Eklem ağrısı
  • Karın ağrısı
  • Enerji eksikliği
  • Kilo kaybı

Düşük demir düzeyleriyle ilişkili olabilecek bir durum olan huzursuz bacak sendromunuz varsa da bu teste ihtiyacınız olabilir.

Ferritin kan testi sırasında ne olur?

Bir sağlık uzmanı, küçük bir iğne kullanarak kolunuzdaki bir damardan kan örneği alacaktır. İğne yerleştirildikten sonra, bir test tüpüne veya şişeye az miktarda kan alınacaktır. İğne içeri veya dışarı girdiğinde biraz acı hissedebilirsiniz. Bu genellikle beş dakikadan az sürer.

Teste hazırlanmak için herhangi bir şey yapmam gerekecek mi?

Doktorunuz testten önce 12 saat boyunca aç kalmanızı (yememeli veya içmemeli) isteyebilir. Test genellikle sabahları yapılır. Testinize nasıl hazırlanacağınız hakkında sorularınız varsa, sağlık uzmanınızla konuşun.

Test için herhangi bir risk var mı?

Kan testi yaptırmak için çok az risk vardır. İğnenin yerleştirildiği noktada hafif bir ağrı veya morarma olabilir, ancak çoğu semptom hızla gider.

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Normal ferritin seviyelerinden düşük demir eksikliği anemisine veya düşük demir seviyelerine bağlı başka bir duruma sahip olabilirsiniz. Demir eksikliği anemisi, vücudunuzun yeterli kırmızı kan hücresi yapmadığı bir hastalık olan yaygın bir anemi türüdür. Demir eksikliği anemisi kalp problemlerine, enfeksiyonlara ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Normal ferritin seviyelerinden daha yüksek, vücudunuzda çok fazla demir olduğu anlamına gelebilir. Demir seviyelerinde artışa neden olan durumlar arasında karaciğer hastalığı, fazla alkol kullanımı ve siroz, kalp hastalığına ve diyabete neden olabilecek bir bozukluk olan hemokromatoz bulunur.

Advertisement

Ferritin sonuçlarınız normal değilse, mutlaka tedaviye ihtiyaç duyan tıbbi bir durumunuz olduğu anlamına gelmez. Bazı ilaçlar ferritin seviyenizi azaltabilir veya artırabilir. Sonuçlarınız hakkında sorularınız varsa, sağlık uzmanınızla konuşun.

Ferritin kan testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Çok az veya çok fazla demire neden olan koşulların çoğu ilaç, diyet ve / veya diğer terapilerle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.


Leave A Reply