Flavius Iulius Valens Kimdir?

0
Advertisement

Roma İmparatoru olan Flavius Iulius Valens kimdir? Flavius Iulius Valens dönemi ve hayatı hakkında kısa bilgi.

Flavius Iulius ValensFlavius Iulius Valens, Roma imparatoru (Cibalae/Pannoia 328 ? – Edirne 378). Hükümdarlık dönemi: 364-378.

Ağabeyi I. Valentinianus (364-375) ile birlikte yetenekli bir asker olarak yetişti. Ağabeyinin imparator seçilmesi üzerine, ordunun isteğiyle ortak imparator oldu (28 Mart 364). Valens, başkent İstanbul olmak üzere doğunun yönetimini üstlendi. 365 kışında doğuda başgösteren ayaklanmalar üzerine Suriye’ ye gitti. 368’de Vizigotlarla savaştı ve onları barışa zorladı.

371’de Sasani Kralı II. Şahpur’un Mezopotamya’ya yaptığı bir saldırıyı püskürttükten sonra Got tehlikesinin yeniden başgöstermesi üzerine Trakya’ya döndü. 373’te Moesia’ya yerleştirdi. Ancak Romalı komutanların Got önderlerini öldürmeye kalkışmaları üzerine 377’de yeniden savaş başladı. Bunun üzerine Valens, Trakya’ya girdi. Edirne yakınlarında yapılan savaşta Got atlılarının üstünlüğüyle Romalılar savaşı yitirdiler.

Valens de savaş alanında öldürüldü. İstanbul’un su sorunu çözmek amacıyla (bugün Şehzadebaşı) Bozdoğan Sukemeri’ni yaptırdı.

Advertisement

Leave A Reply