George Washington Carver Biyografisi ve George Washington Carver neyi icat etti?

0
Advertisement

George Washington Carver kimdi? George Washington Carver neyi icat etti? George Washington Carver biyografisi, eserleri ve katkıları hakkında bilgiler.

George Washington Carver (1864-1943) , tarım alanındaki araştırmalarıyla önemli katkılarda bulunan Amerikalı botanikçi, kimyager ve eğitimci. plastikler, boyalar, ilaçlar, un, süt tozu, ahşap lekeleri ve gübre dahil olmak üzere fıstık ve tatlı patatesten 300’den fazla yan ürün geliştirdi. Toprak oluşturma ve bitki hastalıkları konusundaki kapsamlı deneyleri, Güney ekonomisinde devrim yaratmaya yardımcı oldu.

Hayatın erken dönemi ve eğitim.

Carver, zenci kölelerin oğlu Diamond Grove, Mo. yakınlarında doğdu. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, 12 Temmuz 1861 ya da yaklaşık olarak doğduğu tahmin edilmektedir. Carver henüz bebekken babası öldürülmüş ve annesi, George ve başka bir çocukla birlikte, efendisi Moses Carver tarafından kaçırıldı. Musa Carver, hasta George’u 300 dolar değerinde bir at karşılığında geri aldı. George, Kurtuluş Bildirgesi’nin imzalanmasından birkaç yıl sonra soyadını aldığı Oymacılarla birlikte kaldı.

Gençliğinde bile keskin ve sorgulayıcı bir zihne ve bitkiler hakkında içgüdüsel bir bilgiye sahipti. Neosho, Mo’da tek odalı bir okula kaydolmak için 10 yaşındayken Carvers’la olan evini terk etti. Carver, çok çalışarak ve hayırseverlerin yardımıyla eğitimine devam edebildi. 1885’te Minneapolis, Kans’da liseyi bitirdi, ancak referansları Highland Üniversitesi tarafından kabul edilmesine rağmen, ırkı nedeniyle kabul edilmedi. 1890’da Indianola, Iowa’daki Simpson College’a kaydoldu. Resme olan yeteneğine ve ilgisine rağmen, Carver’ın sanat öğretmeni, bitkilerle olan becerisi nedeniyle, gelecek yıl Ames’teki Devlet Tarım Koleji’ne kaydolması için onu teşvik etti ve 1894’te lisans derecesini aldı. Daha sonra Ames’te çalıştı. Deney İstasyonu, tanınmış bir botanikçi ve mikolog olan Louis Pammell’in asistanı olarak.

George Washington Carver

Kaynak : wikipedia.org

Tarımsal Araştırmalar ve Katkılar.

Carver, Alabama’daki arazinin tek ürünlü pamuk ekiminden bitkin düştüğünü, bitki örtüsü olmadığı için aşındığını ve güneş tarafından kavrulduğunu buldu. Azot üreten baklagiller ekerek toprağın mineral içeriğini geri kazanmanın yollarını buldu ve yer fıstığı ve tatlı patateslerin Alabama topraklarında özellikle verimli ürünler vereceğini keşfetti. Daha sonra çiftçilere ürün çeşitlendirmesini öğretti. Pek çoğu onun tavsiyesine kulak verdiğinde ancak yeni ürünleri için hazır pazarlar bulamayınca, Carver fıstık ve tatlı patatesin 300’den fazla yan ürünüyle sonuçlanan deneylere başladı. Bu ürünlerin ticari olanaklarını göstermesi, güneyin ekonomisini fiilen değiştirdi.

Carver’ın melezler ve çeşitli gübre türleri ile yaptığı çalışma da bir o kadar göz alıcıydı. Tuskegee’deki deneysel çiftlikte, Carver’ın melezi olarak bilinen kısa saplı ve uzun saplı pamuk ve diğer birkaç suş arasında bir melez geliştirdi. Ayrıca devasa sebzeler yetiştirdi. Carver ve Henry Ford birçok konuda işbirliği yaptılar ve birlikte altın başak sütünden kauçuk çıkarmak için bir işlemi mükemmelleştirdiler.

Advertisement

Carver, küçük çiftçilerin toprak gübrelemesi hakkında bilgi edinmek için Tuskegee’ye gelmeleri için bir ziyaret günü düzenledi. Kampüse gidemeyenler için Carver, gösteriler yapmak için topluluklara giderek “tekerlekler üzerinde bir okul” başlattı. Taşınabilir okul fikri kısa süre sonra ABD Tarım Bakanlığı tarafından ve birçok yabancı ülkede benimsendi.

Carver’ın araştırmasının sonuçları ve laboratuvarının ürünleri dünya çapında tanındı. Sonuç olarak, Thomas Edison da dahil olmak üzere birçok kişi ona yüksek maaşlarla çalışma teklif etti, ancak o Tuskegee’den ayrılmadı. Üstelik, Tuskegee’ye ilk geldiğinde Booker T. Washington’un teklif ettiği yılda 1,500 doların üzerindeki maaş artışını kabul etmeyecekti.

Carver’ın Tuskegee’deki ilk yayını olan “Meşe Palamutlarını Hayvancılığa Beslemek” (1898) adlı broşürü 43 diğer yayın izledi. Aldığı onurlar arasında 1916’da İngiliz Kraliyet Sanat Derneği’nde bursluluğa seçilme ve 1923’te Spingarn Madalyası, 1939’da Roosevelt Madalyası ve 1942’de Thomas A. Edison Vakfı Ödülü vardı.

1940 yılında Tuskegee Enstitüsü’nde Carver Araştırma Vakfı kuruldu. Carver, birikiminin çoğunu vakfa katkıda bulundu. 5 Ocak 1943’te Tuskegee, Ala’da ölümünün ardından, tüm mülkü vakfın vakfına eklendi. Carver’ın çalışmalarının birçok sergisine ev sahipliği yapan Tiwkegee’deki Carver Müzesi, 1941’de adanmıştır. George Washington Carver Ulusal Anıtı, Moses Carver çiftliğinin bulunduğu yerdedir. Kongre, 5 Ocak’ı her yıl Carver’ı onurlandırmak için bir gün olarak belirledi.


Leave A Reply