Guayusa Çayının Yararları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Yan Etkileri ve Guayusa Kullanımı

0
Advertisement

Guayusa nedir, ne işe yarar? Guayusa çayı nasıl yapılır, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır, yan etkileri var mıdır? Guayusa yararları hakkında bilgi.

Guayusa (Ilex guayusa), Amazon yağmur ormanlarına özgü kutsal bir ağaçtır. İnsanlar antioksidan ve antienflamatuar özellikler de dahil olmak üzere algılanan sağlık yararları nedeniyle bu ağacın yapraklarını eski zamanlardan beri hasat etmiştir.

Guayusa

Bugün, çay gibi guayusa içecekleri giderek daha popüler hale geliyor. Yine de, faydalarının bilim tarafından desteklenip desteklenmediğini ve herhangi bir yan etkisi olup olmadığını merak edebilirsiniz. Bu makale guayusa’nın kullanımlarını, yararlarını ve yan etkilerini incelemektedir.

Guayusa nedir?

Guayusa ağaçları 6-30 metre boyunda büyüyebilir ve parlak yeşil, dikdörtgen yapraklar üretebilir. Amazon yağmur ormanlarında bulunmasına rağmen, bu tür en yaygın olarak Ekvador’da yetiştirilmektedir. Geleneksel olarak, yaprakları bitkisel çay yapmak için toplanır, kurutulur ve demlenir.

Bugün, aynı zamanda bir toz ve özü olarak satılıyor ve enerji içecekleri ve ticari çaylar gibi ürünlere ekleniyor. Guayusa önemli miktarda kafein içerir ve zengin bir antioksidan kaynağı ve diğer faydalı bitki bileşikleridir.

Advertisement

Guayusa’nın potansiyel faydaları ve kullanımları

Araştırma sınırlı olmakla birlikte, guayusa çeşitli sağlık yararları sağlayabilir.

Ruh halini ve konsantrasyonu artırabilir

Guayusa, bilinen bir uyarıcı olan etkileyici bir kafein kaynağıdır. Aslında, normal kahve ile benzer miktarlarda kafein sunar. Buna ek olarak, yapısal olarak kafeine benzeyen bir alkaloid olan teobromin içerir. Theobromine ayrıca çikolata ve kakao tozu gibi gıdalarda da bulunur.

Kafein ve teobromin birlikte ruh halini, uyanıklığını ve konsantrasyonunu arttırdığı gösterilmiştir. 20 sağlıklı yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, bir kafein (19 mg) ve teobromin (250 mg) karışımının kısa süreli beyin fonksiyonunu iyileştirebileceğini bulmuştur.

Antioksidan bakımından zengindir

Çalışmalar, guayusa’nın çeşitli antioksidanlara sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu maddeler vücudunuzdaki kararsız moleküller olan serbest radikallerle savaşarak oksidatif stresi azaltır. Birkaç kronik hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olabilirler.

Guayusa, iltihap, kalp hastalığı, kanser ve tip 2 diyabete karşı koruyabilen kateşinler olarak bilinen bir grup polifenol antioksidan bakımından zengindir. Özellikle, hayvan çalışmaları çaydaki kateşinleri düşük kolesterol seviyelerine bağlamıştır.

Yine de, guayusa’nın spesifik bileşikleri ve bunların insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Advertisement
Kan şekerini stabilize edebilir

Vücudunuz kanınızdan hücrelerinize şekeri etkili bir şekilde taşıyamazsa yüksek kan şekeri yaşayabilirsiniz. Tedavi edilmezse, bu durum sonunda tip 2 diyabetlere yol açabilir. Kesin mekanizma belirsiz olsa da, guayusa kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Diyabetik olmayan farelerde yapılan 28 günlük bir çalışmada, guayusa takviyelerinin kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde azalttığı, iştahı bastırdığı ve vücut ağırlığını azalttığı gösterilmiştir.

Mevcut araştırma çok sınırlıdır ve sonuçları insanlar için geçerli değildir. Daha ileri insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Kilo kaybına yardımcı olabilir

Guayusa, yüksek kafein içeriği nedeniyle kilo kaybını artırabilir. Kafein, metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olan ve böylece vücudunuzun yaktığı kalori sayısını artıran doğal bir uyarıcıdır. Çalışmalar ayrıca iştahı azalttığını ortaya koymaktadır.

Bununla birlikte, bu faydaların birçoğu sadece kısa vadede olabilir, çünkü kafeinin etkileri zamanla azalır. Dahası, çoğu çalışma bir bardak veya iki guayusa çayı ile ulaşamayacağınız son derece yüksek dozlar kullanır. Sonuç olarak, uzun süreli, düşük dozda kafein alımı konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Guayusa çayı

Çok fazla guayusa içmenin yan etkileri

Genel olarak, guayusa çok güvenlidir. Aşırı dozda kafein, huzursuzluk, kaygı ve uykusuzluk gibi semptomlara neden olabilir. Bununla birlikte, guayusa – kafein içeriğine rağmen – kahve gibi diğer kafeinli içeceklerle ilişkili huzursuzluğa neden görünmemektedir.

Yine de, birçok çay gibi, guayusa, özellikle boş bir midede tüketildiğinde, demir emilimine müdahale edebilen ve bulantıyı tetikleyebilen bileşikler tanenleri barındırır. Tanenlerin çaydaki düşük miktarlarda sağlığınıza zarar vermesi muhtemel değildir, ancak demir eksikliği olan insanlar alımlarını sınırlamak isteyebilir.

Guayusa çayı nasıl yapılır?

Guayusa çayı yapmak inanılmaz derecede kolaydır. Sıcak olarak tadını çıkarabilir veya buz üzerinde soğutulmuş olarak servis yapabilirsiniz. Bununla birlikte, kafein içeriği nedeniyle, yatmadan önce içmek istemeyebilirsiniz.

Çay poşetleri de mevcut olsa da, gevşek yaprak formunda satılan guayusa’yı bulma olasılığınız daha yüksektir. Özel mağazalardan veya çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz.

Demlemek için 1 tatlı kaşığı (yaklaşık 2 gram) gevşek yapraklı guayusa ekleyin, ardından 8 ons (240 ml) kaynar suya dökün. 5-7 dakika veya istediğiniz güce ulaşana kadar demleyin ve süzün.

Advertisement

Tozların ve ekstraktların da mevcut olduğunu unutmayın. Bunlar smoothie, yulaf ezmesi ve yoğurt gibi gıdalara eklenebilir.

Özetle;

Guayusa yaprakları potansiyel sağlık yararları ile bağlantılı çeşitli yararlı bileşikler içerir.

Bu Amazon bitkisi, kilo kaybını, kan şekeri düzenlemesini ve geliştirilmiş ruh hali ve uyanıklığı artırabilecek antioksidanlar ve kafein açısından zengindir.

Çayını içmek güvenlidir ve kahveye mükemmel bir alternatif olarak hizmet eder. Denemek için, gevşek yaprakları kaynar suya batırın ve içmeden önce süzün.


Leave A Reply