Hangi Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur?

0
Advertisement

Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur ve vitaminler en çok hangi sebze ve meyvelerde bulunur sorularının cevabının yer aldığı yazımız.

Sebze Sepeti

VİTAMİN EN ÇOK SEBZEDE, MEYVEDE BULUNUR

Her gün çeşitli besinlerle aldığımız vitaminler gelişip güç kazanmamızı sağlar. Vitaminlerin başlıca kaynağı sebzeler, meyvelerdir.

Çeşitli sebzelerde, meyvelerde ayrı ayrı vitaminler bulunduğu gibi, kimisinde birçok çeşit vitamin birden bulunur: Ebegümecinde yalnız \displaystyle {{B}_{1}} vitamini kabakta yalnız A vitamini bulunduğu halde elmada A, \displaystyle {{B}_{1}}, \displaystyle {{B}_{2}}, C vitaminleri; marulda, yeşil salatada A, \displaystyle {{B}_{1}}, \displaystyle {{B}_{2}} C, D, E vitaminlerinin hepsi bulunur.

Bu arada, içinde çeşitli vitaminler bulunmakla birlikte bunların ölçüleri değişik olan sebzeler, meyveler de vardır: Elmada C vitamini A, \displaystyle {{B}_{1}}, \displaystyle {{B}_{2}} vitaminlerinden daha çoktur. Havuçta en çok A vitamini vardır; \displaystyle {{B}_{1}}, \displaystyle {{B}_{2}} vitaminleri onun üçte ikisi, C vitamini ise üçte biri kadardır.

Advertisement

Vitaminler, çok az miktarla vücudumuza büyük yarar sağlayan maddelerdir. Bir günlük yiyeceğimizde, yediklerimizin 100 binde biri kadar \displaystyle {{B}_{1}} vitamini ihtiyacımıza yetişir.

SOYULMUŞ PORTAKAL DURUNCA VİTAMİNİ UÇAR

Sebzeler, meyveler pişince, haşlanınca, kızartılınca vitaminlerin çoğu kaybolur. Vitaminlerin kimisi de açık havada çok durunca uçar. A vitamini suda pişerken kaybolmaz da uzun süre açık havada kalınca yok olur; ızgarada kızartılınca da A vitamininin büyük bir kısmı gider. C vitamini de havaya değer değmez uçar. Soyulmuş bir portakal 1 saat durursa vitamininin % 20’sini kaybeder.

BAŞLICA BESİNLERDE HANGİ VİTAMİNLER VAR?

A VİTAMİNİ. — Çok bol: Balık yağı, karaciğer, havuç, kayısı, ıspanak, böbrek, domates, şalgam, yapraklı sebze. — Bol: Tereyağı, taze biber, taze bezelye, şeftali, kuru erik, marul. — Oldukça: Böbrek, margarin, yumurta sarısı, süt, peynir, yeşil bezelye, lahana, muz.

B VİTAMİNİ. — Çok bol: Soya fasulyesi, bakla. — Bol: Yürek, ekmek, fındık, ceviz, kuru bezelye. — Oldukça: Sığır eti, dana eti, kuzu eti, karaciğer, tavuk eti, midye, süt, mısır ekmeği, patates, yapraklı sebze, karnıbahar, kuru erik.

Advertisement

B1 VİTAMİNİ. — Çok bol: Soya fasulyesi, bakla. — Bol: Yürek, ekmek, fındık, ceviz, kuru bezelye. — Oldukça: Sığır eti, dana eti, kuzu eti, karaciğer, tavuk eti, midye, süt, mısır ekmeği, patates, yapraklı sebze, karnıbahar, kuru erik.

B2 VİTAMİNİ. — Çok bol: Karaciğer, böbrek — Bol: Yürek, süt, peynir, badem, kuru bezelye, kuru fasulye, yapraklı sebze. — Oldukça: Sığır, dana, kuzu, balık, yumurta, pirinç, yer fıstığı, soya fasulyesi, taze fasulye, mantar, altıntop.

C VİTAMİNİ. — Çok bol: Karnıbahar, taze biber, altıntop (greyfurt), limon, portakal, çilek, yapraklı sebze. — Bol: Lahana, frenk üzümü. — Oldukça: Karaciğer, domates, taze bezelye, taze fasulye, helvacı kabağı, patates, kavun, muz, armut.

D VİTAMİNİ. — Çok bol: Balıkyağı, yumurta sarısı. — Bol: Som balığı, sardalya, tereyağı. — Oldukça: Karaciğer, kaymak, süt, yeşil sebzeler, midye.


Leave A Reply