Hareke Nedir? Hareke Çeşitleri ve Özellikleri

1

Hareke nedir? Arapçadaki hareke çeşitleri ve özellikleri nelerdir? Üstün, esre ve ötre nedir, örnekleri, harekelenmiş harfler.

Hareke

Advertisement

Hareke Nedir? Hareke Çeşitleri ve Özellikleri

Kuran’ı Kerim’in harflerinin tamamı sessiz harflerdir. Sesli harflerin yerine ise harekeler vardır. Harekeler, harflerin okunmasını sağlayan, harflerin üzerine veya altına konan, özgün işaretlerdir. Üç temel hareke vardır. Bunlar:

– Üstün

– Esre

– Ötredir.

Advertisement

ÜSTÜN

Harflerin üzerine konulan, çapraz, ince, kısa bir çizgidir. Üzerine geldiği harfi ince ise “e”, kalın ise “a” sesiyle okutur. Bu harekete arapçada “fetha” denir. Aşağıda incelemeniz için ince ve kalın harflerde uygulamaları görülüyor.

Üstün

ESRE

Harfin altına konulan çapraz, ince bir çizgidir. Altına geldiği harf ince ise “i” sesiyle, kalın ise orta kalınlıkta bir “ı” sesiyle okunur. Arapçada bu harekeye “kesra” denir. Aşağıda incelemeniz için ince ve kalın harflerde uygulamaları görülüyor.
Esre

ÖTRE

Harfin üzerine konulan küçük, kıvrık, vav harfine benzeyen bir işarettir. Üzerine geldiği harf ince ise “ü”, kalın harfse “u” sesiyle okunur. Arapçada bu harekete “ötre” denir. Aşağıda incelemeniz için ince ve kalın harflerde uygulamaları görülüyor.

Ötre

Advertisement


1 Yorum

Leave A Reply