Haritalardan Nasıl Yararlanılır?

0
Advertisement

Haritalardan nasıl yararlanılır, ne işe yararlar? Haritaları okuyabilmek için bilmemiz gerekenler hakkında bilgi.

harita-isaretleriHaritalardan Nasıl Yararlanılır?

Haritalardan yeteri kadar yararlanabilmek için üzerindeki işaret ve renklerin bilinmesi gerekir. Harita işaretleri haritanın anahtarıdır. Haritanın altına, kenarına konulan işaretlere özel işaret veya Lejand denir.

Haritalardaki renkler yer şekillerini göstermezler. Renkler fiziki haritalarda yükseklikleri gösterirler. Hemen deniz kenarında başlayan Çukurova yeşil renk ile gösterilirken, Konya ovası san renk ile (1000 m. civarında) Yüksekova (2000 metre) ise kahverengi ile gösterilmiştir. Deniz ve göller mavi renkle gösterilir.

HARİTALARDAN UZUNLUK HESAPLAMA
HARİTALARDAN ALAN HESAPLAMA
HARİTALARDAN EĞİM HESAPLAMA
HARİTALARDAN PROFİL ÇIKARMA

1. Harita İşaretleri

Harita işaretleri haritanın dilidir. Bir haritadan yeterince yararlanabilmek için harita işaretlerinin neyi ifade ettiğinin bilinmesi gerekir.

Advertisement

2. Uzunluk Ölçme

Gerçek uzunluk, haritalara geçirilirken belli bir oranda küçültülür. Bunun için bir haritadaki uzunlumun gerçekte ne kadar olduğunu bulmak için bu mesafeyi harita ölçeğinin paydası kadar büyütmemiz gerekir.

Örnek

1 : 500.000 ölçekli bir haritada 5 cm lik bir uzaklık gerçekte kaç km dir?

Bu haritada 1 cm, gerçekte 500.000 cm demektir. Buna göre şu orantıyı kurabiliriz.

Haritada 1 cm, gerçekte 500.000 cm ise ” 5 cm gerçekte x cm olur.

Advertisement

Haritalar Ne İşe Yarar?

Hariatalar temel olarak bizlere haritasına bakmış olduğumuz bölgenin topografyasından trafik durumuna kadar hemen her türlü bilgiyi verir. Jeomorfoloji, ekonomi, yükseklikler, ören yerleri, gezilecek yerler v.s. Haritaların temel amacı ister iş için isterse de kişisel kullanım için de olsa hayatımızı kolaylaştırmak ve bizlere yön vermektir. Haritalar kağıt, karton ve ya benzeri bir materyal üzerimne basılmış ve insanlara yön, bilgi vermeye yarayan birer iletişim araçlarıdır.

Örnek olarak ülkemizde Ankara’da ya da yurt dışında Tokyo’da dolaşan bir turistin önünde mutlaka bir metrıo haritası olması gerekmektedir. Ancak iki turistin elindeki metro haritaları da birbiriinden çok farklı olacaktır. Ankara metrosu için çok basit bir haritaya ihtiyaç var iken Tokyo gibi muazzam bir metro ağına sahip bir şehrin metro haritası da olabildiğince karışık olacaktır. Bu sebeple haritalarda evrensel olan tüm işaretlerin bilinmesinde de fayda vardır.


Leave A Reply