Hipnagojik Halüsinasyon Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Tehlikeli Midir?

0
Advertisement

Hipnagojik Halüsinasyonlar nelerdir, neden ve nasıl oluşur? Hipnagojik Halüsinasyonların belirtileri, riskleri nelerdir? Tehlikeli midir?

Hipnagojik Halüsinasyonlar

Hipnagojik halüsinasyonlar çok gerçek gibi görünen hayal hissidir. Bir kişi uykuya dalınca oluşur ve uyku halüsinasyonları olarak da adlandırılırlar.

Hipnagojik Halüsinasyon

Hipnopompik terimi, bir kişinin uyandığı dönemi tanımlar. Hipnagojik bir kişinin uykuya daldığı dönemi tanımlar.

Halüsinasyon algılanabilen ancak gerçek olmayan bir şeydir. Halüsinasyon kokusu, tadı, vizyonu veya sesi başkaları tarafından değil, sadece bir kişinin zihninde yaşanır.

Uyku etrafında meydana gelen halüsinasyonlar, yüzyıllar boyunca bilim insanlarını, yazarları ve filozofları büyülemiştir. Sebepleri ve rüyalarla bağlantısı hakkında araştırmalar devam etmektedir.

Advertisement

Hipnagojik halüsinasyonlar hakkında hızlı gerçekler:

    • Genellikle narkolepsi adı verilen bir uyku bozukluğu ile ilişkilidir.
    • Bu halüsinasyonlar gençler ve genç yetişkinlerde nispeten yaygındır.
    • Düzenli bir uyku programı, aynı saatte yatmak ve aynı saatte kalkmak yardımcı olabilir.

Sebepleri nelerdir?

Narkolepsinin yanı sıra hipnagojik halüsinasyonlara Parkinson hastalığı veya şizofreni neden olabilir.

Uyurgezerlik, kabuslar, uyku felci ve benzeri deneyimler parasomnia olarak bilinir. Genellikle bilinen bir neden yoktur, ancak parasomnia genetik olan geçebilir.

Belirtiler

  • Kişi uykuya daldığında veya uykuya dalmadan hemen önce canlı halüsinasyonlar yaşar. Bunlar görüntüler, kokular, zevkler, dokunma duyumları veya sesler olabilir.
  • Kişi vücudu hareketsizken hareket ediyormuş gibi hissedebilir.
  • Bu his düşme veya uçma hissi olabilir.
Görsel halüsinasyonlar

En yaygın hipnagojik halüsinasyonlar görseldir. İnsanların, hayvanların veya hareketli nesnelerin görüntülerini içerebilir. Görüntüler oldukça karmaşık ve ayrıntılı olabilir ve herhangi bir anlam ifade etmeyebilir.

Diğer belirtiler

Hipnagojik bir halüsinasyon sırasında, kişi uyanık olduğunu bilir. Görüntüler, sesler veya diğer duyumlar birkaç dakika sürebilir. Kişinin uykuya dalmasını önleyebilirler.

Bu halüsinasyonlar uyku felci ile aynı zamanda olabilir.

Rüyadan farkı

Rüya ve hipnagojik bir halüsinasyon arasındaki temel fark, halüsinasyonun çok gerçek hissettirmesidir. Bir kişi bir şey gördüğünü veya hissettiğini hissedebilir ve bu korkutucu veya kafa karıştırıcı olabilir.

Advertisement

Risk Faktörleri

Bazı faktörler hipnagojik halüsinasyon yaşama olasılığını artırabilir.

Kişi yaşlandıkça daha az görülürler ve kadınların bu halüsinasyonları yaşama olasılığı erkeklerden daha yüksektir.

Bir kişi uyuşturucu veya alkol kullanıyorsa, hipnagojik halüsinasyonlar yaşama olasılığı daha yüksek olabilir. Durum ayrıca anksiyete ve uykusuzluk ile de bağlantılıdır.

Ne zaman doktora görünmeli?

Hipnagojik halüsinasyonlar genellikle sağlık için bir risk değildir.

Bazı tıbbi durumlar bu halüsinasyonlarla ilişkilidir. Bir kişi aşağıdaki semptomlardan herhangi birine sahipse, doktora görünmesi uygun olacaktır.

Narkolepsi belirtileri: Kas güçsüzlüğü, gündüzleri çok uykulu olma ve geceleri rahatsız bir uyku çekmektir.

Şizofreni belirtileri: Bunlar arasında işitilen sesler, karışık düşünceler ve davranışlarda değişiklikler vardır.

Parkinson hastalığının belirtileri: Bunlar arasında yavaş hareket, kas sertliği ve ellerde ve vücudun diğer kısımlarında sallanma bulunur.

Migren ayrıca bir insanın var olmayan renkleri, ışıkları veya görüntüleri görmesine yol açabilir. Bu görselleştirmelere auras denir. Genellikle baş ağrısının yanında görülürler ve halüsinasyonlardan farklıdırlar.

Hipnagojik halüsinasyonlar çok rahatsız edici olabilir. Kişinin iyi uyumasını engelleyebilir ve stres veya endişeye neden olabilirler. Bu durumda, kişi bir doktora görünmek isteyebilir.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Hipnagojik halüsinasyonlar yaşadığını hisseden herkes tedaviye ihtiyaç duymayabilir. Altta yatan bir tıbbi durum yoksa, yaşam tarzındaki değişiklikler halüsinasyonların sıklığını azaltabilir.

Advertisement

Yeterli uyku almak ve uyuşturucu ve alkolden uzak durmak sıklıklarını azaltabilir. Hipnagojik halüsinasyonlar uyku veya kaygıya neden olursa, doktor ilaç reçete edebilir.

Komplikasyonlar

Bu halüsinasyonlar altta yatan bir durumdan kaynaklanmadığında, genellikle uzun süreli komplikasyonları yoktur. En yaygın etkileri rahatsız uyku ve stres veya kaygıdır.

Bununla birlikte, hipnagojik halüsinasyonlar bir kişinin terörle uyanmasına ve çığlık atmasına veya bağırmasına neden olabilir, bu da partneri veya oda arkadaşını rahatsız edebilir.

Ayrıca, halüsinasyon yaşayan bir kişi yataktan düşebilir veya başka bir şekilde yaralanabilir.

Bu sorunların çoğu sağlığa ve esenliğe zarar verebilir. Bu durumda kişi tavsiye veya tedavi için bir doktora danışmalıdır.

Hipnagojik halüsinasyonların fizyolojisi

Uyku sırasında beynin birçok kısmı hala aktiftir. Solunum ve dolaşım gibi işlemler normaldir.

Herkes bunu hatırlayamasa da çoğu insan rüya görecektir. Rüya görmenin nedenleri hala tam olarak anlaşılamamıştır. Beynin bilgiyi sıralaması veya anıları hatırlaması için bir yol olabilir.

Vücut, gece boyunca daha derin ve daha hafif uyku dönemlerinden geçecektir. Rüya görme ve uyurgezerlik gibi parasomnia türleri çoğunlukla daha derin uyku sırasında olur.

Kişi uykuya daldığında veya uyandığında, genellikle daha hafif bir uyku dönemine girerler. Narkolepsi, bir kişinin doğrudan daha derin bir uyku dönemine girmesine veya bu dönemin tam ortasında uyanmasına neden olabilir. Bu, hayallerin veya halüsinasyonların daha gerçek hissedilmesine neden olabilir.

Bilim adamları, narkolepsi olmayan kişilerde hipnagojik halüsinasyonlara neyin neden olduğundan emin değiller. Daha derin ve daha hafif uyku dönemleri çakıştığında benzer nedenlerle olabilir.

Özetle

Hipnagojik halüsinasyonların uzun süreli yan etkileri yoktur. Genellikle altta yatan bir tıbbi durumdan veya kötü uyku ve stres dönemlerinde ortaya çıkarlar.

Advertisement

Altta yatan bir durum için tavsiye ve tedavi almak, hipnagojik halüsinasyonların sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Uyku programında değişiklik yapmak ve daha fazla dinlenmek çoğu zaman durumu çözecektir.


Leave A Reply