Hürrem Sultan Nasıl Öldü?

0

Hürrem Sultan Nasıl Bir Kadındı? Hürrem Sultan Nasıl Öldü? Hürrem Sultanın ölüm nedeni, Hürrem Sultan kaç yaşında ve neden öldü?

Hürrem Sultan Türbesi

Hürrem Sultan Türbesi

Hürrem Sultan 15 Nisan 1558’de İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur. Hürrem Sultan’ın nasıl öldüğü tam anlamı ile bilinmemekle birlikte ya bir kadın hastalığı yüzünden ya da zehirlenerek öldürüldüğü düşünülmektedir.

Hürrem sultan kendi oğullarını tahtın varisi yapmayı başarmış ancak kendi oğullarından birinin tahta çıktığını görebilecek kadar uzun yaşayamamıştır. Hürrem Sultan çok büyük ve kalabalık bir cenaze töreni sonrasında Süleymaniye Camiisine defnedilmiştir. Mezarı üzerine eşi Kanuni Sultan Süleyman tarafından bir türbe yaptırılmıştır.

Hürrem Sultan

Hürrem Sultan

Hürrem Sultan’ın Ölümü Sonrası Yansımalar / Yaşananlar

Çok bilinmemekle beraber şu anda İran sınırları içerisinde yer alan bir şehir Hürrem Sultan’ın ölümüne çok üzülen Kanuni Sultan Süleyman tarafından Hürremabad olarak değiştirilmiştir. Günümüzde de halen bu şehrin adı bu şekilde yani Hürremabad olarak geçmektedir.

Hürrem Sultan’ın kendine has yalam tarzı ve başarıları oldukça ilgi çekici olduğundan birçok sanatsal çalışmaya da konu olmuştur. Ünlü Avusturya’lı besteci Joseph Haydn’ın Rokselan olarak bilinen 63 . senfonisi, Orhan Asena ve Yusuf Niyazi’nin Hürrem Sultan’ın hayatını konu alan tiyatro oyunları ile bale oyunu mevuttur ayrıca onlarca yazar tarafından hem hayatı hem de yaşam tarzı için yazılmış bir çok eser yer almaktadır.

2003 ve 2011 yıllarında iki defa Türk televizyonlarında Hürrem Sultan’ın hayatını konu alan dizi çekilmiştir. 2003 yılında çekilen dizide Hürrem Sultan’ı Gülben Ergen, 2011 yılında başlayan dizide ise ilk etapta Meryem Üzerli daha sonra ise Vahide Gördüm Hürrem Sultan’ı canlandırmıştır.

Ayrıca doğum yeri olarak kabul edilen Ukrayna’da bir Hürrem Sultan anıtı ile Hürrem Sultan adına yapılmış bir de camii bulunur.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?