İç Mimar Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?

0

İç Mimar nedir ve nasıl olunur? İç Mimar ne iş yapar, çalışma ortamları ve iş olanakları nelerdir? Nerelerde çalışabilirler?

İç Mimar Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?

İç mimarlar, alan gereksinimlerini belirleyerek, renkler, aydınlatma ve malzemeler gibi dekoratif öğeler seçerek iç mekanları işlevsel, güvenli ve güzel kılar. Planları okurlar ve yapım kurallarının ve denetim düzenlemelerinin farkında olmaları gerekir.

Advertisement

İç Mimar

Ne İş Yapar?

İç mimarlar genellikle aşağıdakileri yapar:

***Yeni projeler için teklif verir

***Müşterinin ve projenin hedeflerini ve gereksinimlerini belirler

Advertisement

***Alanın nasıl kullanılacağını ve insanların alanda nasıl hareket edeceğini düşünür

***Elektrik düzenleri de dahil olmak üzere ön tasarım planlarını çizer

***Aydınlatma, mobilya, duvar kaplamaları, döşeme ve sıhhi tesisat armatürleri gibi malzemeleri ve döşemeleri belirler.

***Bilgisayar uygulamalarını kullanarak son planlarını hazırlar

***İç tasarım projesi için bir zaman çizelgesi oluşturur ve proje maliyetlerini tahmin eder

***Malzemeler için sipariş verir ve tasarım öğelerinin kurulmasını denetler

Advertisement

***Müşterinin memnun olmasını sağlamak için projeden sonra ziyaret eder

İç mimarlar, iç mekanların nasıl işlevsel olabileceği, nasıl görüneceğini ve döşeneceğini belirlemek için mimarlar, yapı mühendisleri, makine mühendisleri ve inşaatçılar ile yakın çalışır. İç mimarlar planları okur ve bina kurallarına ve muayene yönetmeliklerine dikkat etmelidir.

Bazı eskizler veya çizimler serbest olsa da, çoğu iç mimar, çizimlerini bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı ile çizer.

Birçok tasarımcı belirli bir bina tipi (ev, hastane veya otel), belirli bir oda (banyo veya mutfak) veya belirli bir stilde uzmanlaşmıştır. Bazı tasarımcılar ev eşyaları ve mağazaları için çalışmakta ve müşterilerin malzeme ve mobilya seçmelerine yardımcı olacak tasarım hizmetleri sunmaktadır.

Bazı iç tasarımcılar inşaat ve kurulum için tasarımlar, planlar ve çizimler üretir. Bu, kat planları, elektrik düzenleri ve inşaat izinleri için gerekli planları içerebilir.

Eğitimi:

İç Mimarlık eğitim süresi 4 yıldır. Ancak bazı üniversitelerde hazırlık sınıfının da olması nedeniyle 5 yıla çıkar. Son üniversite sınavı YÖK Atlas verilerine göre;

İç Mimarlık Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Nerelerde Çalışır?

İç mimarların çoğu temiz ve konforlu ofislerde çalışmaktadır. Bazı iç mimarlar serbest meslek sahibidir. Dekorasyon için malzeme alımı sırasında mağazalarda olurlar, tasarımın uygulanması aşamasında ise diğer çalışanları denetlemek için tasarım yaptıkları mekanlarda olurlar.

Teknoloji birçok tasarımcının çalışma şeklini değiştirdi. Örneğin, çizim tabloları kullanmak yerine, iç tasarımcılar artık 2 boyutlu veya 3 boyutlu görüntüler oluşturmak için karmaşık yazılımlar kullanıyorlar.

İç Mimarlarda Bulunması Gereken Özellikler;

İç mimarlar aşağıdaki spesifik özelliklere sahip olmalıdır:

Sanatsal yetenek. İç mimarlar, stil duygusunu, harika görünen ve estetik açıdan hoş görünen tasarımlar geliştirmek için kullanırlar.

Yaratıcılık. İç mekan tasarımcılarının mobilya ve kumaş seçiminde ve müşterinin ihtiyaçlarına hizmet eden ve müşterinin yaşam tarzına uygun mekanlar yaratmada yaratıcı olması gerekir.

Advertisement

Detay odaklı. İç mimarların, iç mekanların ölçülmesinde ve çizilmesinde hassas olmaları gerekir, böylece mobilyaların doğru bir şekilde sığması ve uygun ortamı yaratması gerekir.

Kişilerarası becerileri. İç mimarların müşterilerle ve diğerleriyle etkin iletişim kurabilmeleri gerekir. Zamanlarının çoğu, yeni müşteriler ve yeni çalışmalar yapmak ve devam eden projelerdeki diğer tasarımcılar, mühendisler ve genel inşaat müteahhitleri ile işbirliği yapmak ile geçer..

Problem çözme yetenekleri. İç mimarlar, projeyi zamanında ve bütçe dahilinde tutarken, inşaat gecikmeleri ve seçilen malzemelerin yüksek maliyeti gibi zorlukları ele almalıdır.

Görselleştirme. İç mimarlar, bir tasarımın amaçlanan iç ortamı oluşturmak için nasıl bir araya geleceğini anlamak için güçlü bir orantı ve görsel farkındalık duygusuna ihtiyaç duyarlar.


Leave A Reply