III. Philippe (İyi Philippe) Kimdir?

0
Advertisement

III. Philippe kimdir? Lakabı İyi Philippe olan Burgonya devleti kurucusu III. Philippe hayatı ve dönemi hakkında bilgiler.

III. Philippe (İyi Philippe) Kimdir?

III. Philippe (İyi Philippe)III. Philippe, lakabı İyi Philippe, Fransızca philipph le bon (d. 31 Temmuz 1396, Dijon, Burgonya – ö. 15 Haziran 1467, Brugge, Flandre), Valois hanedanından Burgonya dükü (hd 1419-67). 15. yüzyılda Fransa’ya rakip olan Burgonya devletini kurmuştur. Korkusuz Jean ile Bavyeralı Marguerite’in oğluydu. Yirmi üç yaşında Burgonya dükü oldu ve ilk iş olarak kısa sürede Fransız sorunundan kurtulmaya çalıştı. Babasının 1419’da öldürülmesinden veliaht prens Charles’ı (sonradan Fransa kralı VII. Charles) sorumlu tutarak 1420’de İngiltere kralı V. Henry ile Troyes Antlaşması’nı imzaladı. Buna göre Fransa kraliçesi Bavyeralı Isabelle Fransız tahtının verasetini Henry’ye bırakacak, Fransa’yı İngiltere, Burgonya ve mirastan mahrum edilen oğlu Charles arasında bölüştürecekti. Philippe başarısız kalan Calais’yi ele geçirme girişimi (1435-39) dışında İngiltere’yle ittifakını sürdürdü, ama Fransa’ya karşı mücadelesinde İngiltere’ye ciddi bir yardımda bulunmadı. Öte yandan, özellikle Charles’ı Fransa kralı olarak tanıyıp Korkusuz Jean’ın öldürülmesinde payı olmadığını kabul ettikten (1435) sonra, Fransa kralıyla iyi ilişkiler kurmaya çalıştı, çünkü gerçek çıkarları Fransa’da değil, kendi topraklarının geliştirilmesindeydi. Yönetiminin ilk yansında, küçük komşularına saldırarak topraklarına el koydu; 1420’de Namur’u satın aldı; Hainaut’yu 1427’de, zengin Brabant Düklüğü’nü 1430’da ele geçirdi; 1424-33 arasında ordularının başında bulunduğu zorlu bir savaşla Holland ve Zeeland birleşik kontluklarını fethetti. 1443’te Luxembourg Düklüğü’nü topraklarına kattı.

Ortaçağda saray yaşamının zenginlik ve görkemi, Philippe’in hükümdarlığında doruk noktasına ulaştı. 1430’da Toison d’Or (Altınpost) adıyla yeni bir şövalyelik tarikatı kurdu. Sarayını dönem dönem Brabant’ta Brüksel, Flandre’da Bruges, Fransa’nın kuzeydoğusunda Hesdin ya da Lille ve başka merkezlere taşıdı. Dönemin en iyi sanatçılarını bayrak ve flamalarını hazırlamak, saray ve arabalarını süslemek ve dünyanın belki de en iyi resimli kitap koleksiyonunu oluşturmak üzere görevlendirdi. Emrinde heykelciler çalışıyor, kişisel gözetimi altında zarif duvar halıları işleniyordu. Sarayı müzikçi, kuyumcu ve çeşitli zanaatçılarla dolup taştı.


Leave A Reply