İlya Muromets (Kahraman) Hikayesi

0
Advertisement

İlya Muromets kimdir? Rus kahramanı İlya Muromets hayatı, hikayesi, özellikleri nelerdir, hakkında bilgi.

İlya Muromets (Kahraman) Hikayesi

İlya Muromets; bilinen ilk eski Rus bilinasındaki (geleneksel öykülü kahramanlık şiiri) kahramanlardan biridir. 12. yüzyıldaki tarihsel olaylarda adın dan sık sık söz edilmekle birlikte, 10. yüzyılda Kievli Aziz I. Vladimir’in sarayında en önemli bogatır (gezgin şövalye) olarak yaşadığını belirten kaynaklar da vardır.

Destanlardaki çoğu soylu kahramanın tersine köylü kökenli olan İlya, çocukluğunda yürümeyi beceremediğinden evine kapanır ve uzun yıllar sürekli oturduğu ocağın başından ayrılmaz. Otuz yaşını geçtikten sonra bazı hacıların mucizevi öğütleri sayesinde birdenbire bacaklarını kullanmayı başarır. Bunun üzerine kendisine çok güzel ve büyülü bir at armağan edilir. Yoldaşı ve ayrılmaz dostu durumuna gelen atıyla birlikte Vladimir’in sarayına gider. Vladimir’in adamlarının başına geçer ve inanılmaz güç gösterileriyle ün kazanır. Canavar Soyguncu Bülbül’ü öldürür ve Tatarları ülkeden kovar.

İlya Muromets (Kahraman) Hikayesi

Yüce gönüllü ve sadık bir insan olmasına karşın, hep başına buyruk davranır ve efendisine aşırı bir saygı göstermekten kaçınır. Vladimir’in kendisini bir ziyafete çağırmamasına kızarak Kiev’deki bütün kilise kulelerini yıkar, ama Vladimir’in adamlarını yanına göndermesi üzerine öfkesi hemen yatışır. Saflığı, dürüstlüğü ve kaba gücüyle Doğu Slavlarının simgesi olan İlya’nın efsanesi Reinhold Gliere’in Üçüncü Senfonisi’ ne (1909-11; İlya Muromets) temel oluşturmuştur.

Advertisement

Leave A Reply