İpten Adam Almak Ne demektir? Deyimin Anlamı ve Hikayesi

0

İpten Adam Almak ne demektir, ne anlama gelir? İpten Adam Almak deyiminin anlamı ve açıklaması nasıldır, İpten Adam Almak hakkında bilgi.

İpten Adam Almak Anlamı;

Bu deyim avukatlar için kullanılır. Çok başarılı bir avukat ipten adam alır denilir, yani savunmayı öyle güzel yapar ki müvekkili asılacaksa bile kurtulur.

İpten Adam Almak

Deyimin Hikayesi;

Bir tarihte varlıklı bir İngiliz, ağır bir suç işlemiş. O suçun cezası “idam”mış. Adam hemen ülkenin en ünlü avukatını tutmuş. Avukat demiş ki: “Merak etme… Ben seni kurtarırım”. Mahkeme başlamış. Avukat savunmasını yapmış. Hâkim idam kararını açıklamış. Avukat, hapishaneye gitmiş, müvekkiliyle konuşmuş: “Merak etme, seni kurtarırım, bu işin temyizi var. Temyiz, idamı bozacak” demiş. Dava dosyası temyize gitmiş. Temyiz mahkemesinin kararı, mahkeme kararının onanması, yani idam olarak sonuçlanmış. Adam “hani beni kurtaracaktın” diye avukatına çıkışmış. Avukat hala sakin:

– Merak etme. Seni kurtarırım. Daha her şey bitmedi. Konu, daha Avam Kamarasına gelecek. Gerçekten, Avam Kamarası’na gelmiş. Konuşulmuş.

Sonunda, parmaklar kalkmış. İdam kararı onaylanmış. Adam sinirli mi sinirli. Avukat da sakin mi sakin, “merak etme. Seni kurtarırım. Lordlar Kamarası, idamı geri çevirir. Endişen olmasın” demiş. Lordlar Kamarası toplanmış. Olayı incelemiş ve kararını idam olarak vermiş. Adam elinden gelse avukatı bir kaşık suda boğacak. Ama avukat hiç oralı değil: “Merak etme. Seni kurtarırım. Kraliçe onay vermeden, hiçbir idam cezası infaz edilmez. Kraliçe bu kararı bozar” demiş. Dosya Kraliçe’nin önüne gelmiş. Kraliçe idamı imzalamış. Londra’da bir meydanda idam sehpası kurulmuş. Hâkim, savcı, avukat, güvenlik görevlileri, halk herkes orada. Adamı idam sehpasına çıkartırlar. Adamın avukata dönük bakışlarından alev fışkırıyor. Avukat ise adama “sus” işareti yapmakta; “Merak etme, seni kurtarırım” gibisinden. Ve cellât, yağlı ilmeği, adamın boynuna geçirmiş. Alttaki iskemleye de tekmeyi vurmuş. Adam, ipte sallanmaya başlarken avukat yerinden fırlayıp, cebinden bıçağı çıkarmış ve adamın boğazındaki ipi kesmiş. Adam zar zor nefes alır bir halde yere yuvarlanır. Hemen hâkimler, savcılar koşup gelmişler:

“Avukat, sen ne yaptın?” Avukat, cebinden İngiliz Ceza Yasasını çıkarır.

“Yasada, müvekkilimin işlediği suçun cezası idamdır. Siz de onu idam ettiniz. Ama yasada “idam edilerek öldürülür” diye bir hüküm yok. Bu durumda ceza infaz edilmiş sayılır.”

Bunun üzerine İngiltere’de bir hukuk tartışması başlamış. Kraliçe, avukatın bu becerisinden dolayı adamı affetmiş. Ve İngiliz Ceza Yasasının idamla ilgili maddesi şöyle düzenlenmiş. İdama mahkûm edilen kişi, asılmak suretiyle öldürülür. Halk arasında çok başarılı avukatlar için kullanılır: “İpten adam alır.”


Leave A Reply