İskenderiye Deniz Feneri Nerededir? Tarihi ve Mimari Özellikleri Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

İskenderiye Deniz Feneri nerededir? İskenderiye Feneri kim tarafından kimin adına yaptırılmıştır, mimari özellikleri, tarihçesi hakkında bilgi.

İskenderye Feneri

İskenderiye Deniz Feneri

İskenderiye Deniz Feneri, dünyadaki ilk deniz feneriydi. İnşaatı M.Ö. 290’da başladı ve tamamlanması yirmi yıl aldı. Yapıldığı zamanlar Büyük Piramit hariç dünyanın en uzun binasıydı. Ticaret gemilerini Mısır’ın yoğun limanı İskenderiye’ye yönlendirmek için Pharos adasında inşa edildi. Fener, birkaç depremle hasar gördü ve sonunda terk edilmiş bir yıkıntı haline geldi. 1994 yılında, İskenderiye’nin Doğu Limanı’ndaki Fransız arkeologlar tarafından deniz fenerinin kalıntılarının bazıları keşfedildi.

İskenderiye Deniz Feneri İle İlgili Bilgiler:

 1. İskenderiye’deki deniz feneri, İskenderiye Pharos’u olarak da bilinir.
 2. İskenderiye şehri adını Büyük İskender’den almıştır. Büyük İskender 17 kente adını vermiştir, ancak İskenderiye varlığını sürdüren az sayıdaki yerdendir. Bugün hala müreffeh bir şehirdir.
 3. Büyük İskender M.Ö. 323’te öldü. İskenderiye’deki Deniz Feneri, Büyük İskender’in ölümünden yıllar sonra, M.Ö. 290’da başlayarak inşa edilmiştir.
 4. Ptolemy Soter, denizcileri limana yönlendirmek için deniz feneri yapmaya karar veren Mısır hükümdarıydı.
 5. İskenderiye Feneri günümüz parasıyla 3 milyon dolara mal oldu. M.Ö. 290’da 800 talente (para birimi) mal edildi.
 6. Kireçtaşı bloklarından yapıldığı düşünülmektedir.
  İskenderiye Feneri

  İskenderiye Feneri – Kaynak: commons.wikimedia.org

 7. Deniz fenerlerinin en düşük seviyesi 100 feet kare genişlikte ve 240 feet yükseklikteydi. İkinci seviyenin sekiz yüzü vardı ve yaklaşık 115 feet uzunluğundaydı. Üçüncü seviye, 60 feet yüksekliğinde, üst kısımda, gece denizcilere ışık tutacak ateşin yakılmasına için bir açıklık bırakan bir silindirdi. Bunun üzerinde deniz tanrısı Poseidon’un heykeli vardı.
 8. İskenderiye’deki deniz feneri yaklaşık 450 feet boydaydı.
 9. Deniz fenerinin içinde insanların sinyal lambası odasına tırmanmasına izin veren merdivenler vardı.
 10. İçerde muhtemelen cilalanmış bronzdan yapılmış büyük bir ayna vardı. Aynanın amacı, ateşin yansımayla daha güçlü gözükmesini sağlamaktı.
 11. 1480’de deniz fenerinden kalan taş, Mısır hükümdarı tarafından Qaitbay Kalesi’ni inşa etmek için kullanıldı. Kale, bir zamanlar deniz feneri olan adada inşa edilmiştir.
 12. Sezar, yazılarında İskenderiye Deniz Feneri’nden bahsetmektedir.
 13. Bugün İskenderiye şehri, İskenderiye Valiliği, bayraklarında ve mühürlerinde fener simgelerini kullanıyor. İskenderiye Üniversitesi mühüründe de fener var.

Kaynak – 2

İskenderiye Feneri

İskenderiye Feneri, Dünyanın Yedi Harikası‘ndan biri ve Antik Çağın en ünlü deniz feneridir. Daha sonra inşa edilen bütün fenerlere örnek olmuştur. İÖ 280 dolaylarında İskenderiye limanındaki Pharos Adasında Knidoslu Sostratos tarafından II. Ptolemaios adına yapılmıştır. Üç katlı olduğu ve yüksekliğinin 135 m’yi aştığı anlatılır. Yukarı doğru incelen fenerin alt katı kare, orta katı sekizgen, üst katı ise silindir biçimindeydi. Tepesine geniş, sarmal bir merdivenle çıkılırdı. Burada geceleri ateş yakılırdı.

İskenderiye Deniz Feneri

Fenerin üstünde dev bir heykel yükseliyordu. Güneş Tanrısı Helios olarak yapılmış olan bu heykel ya Büyük İskender’i ya da I. Ptolemaios Soter’i simgeliyordu. Öteden beri bilinmesine karşın, İskenderiye Feneri 6. yüzyıla değin dünya harikalarını sıralayan listelerin hiçbirinde yer almadı. Bilinen en eski listede onun yerine Babil surları vardı. Ortaçağda Araplar fenerin tepesinde ateş yakılan yere küçük bir cami yaptılar. 12. yüzyılda fener hâlâ ayaktaydı. Daha sonra yıkıldı ve 1477’de Memlûk sultanı Kayıtbay onun yıkıntılarından bir kale yaptırdı.

Advertisement

Leave A Reply