İstiklal Marşı’nın Tarihçesi

12
Advertisement

İstiklal marşı ile ilgili bilgiler. İstiklal Marşının kabul edilmesi ve Mehmet Akif Ersoyun istiklal marşını yazma süreci hakkında bilgi.

İstiklal Marşı

İstiklal Marşı sözleri ve İstiklal Marşı’nın bestelenmesi ile ilgili bilgi

Türkiye Cumhuriyeti’nin milli marşı İstiklal Marşıdır. Sözleri Mehmet Akif Ersoy‘a (1873-1936) bestesi ise Osman Zeki Üngör’e (1880-1958) aittir.

12 Mart 1921’deki Büyük Millet Meclisi toplantısında Mehmet Akif Ersoy‘un yazmış olduğu İstiklal Marşı 12 Mart 1921’de kabul edilerek yasalaştı. İstiklal Savaşı’nın en bunalımlı günlerinde “Kahraman Ordumuza” sunulmuş olan eser bu yüzden “Korkma!” diye başlar. Şiir TBMM’nin ödüllü yarışmasına katılan 724 ürün içinde gereğince uygun eser bulunamadığı için para verilmeyeceği güvencesiyle özel olarak Mehmet Akif Ersoy’dan istendi (5 Şubat 1921).

Milli Eğitim Bakanı şair Hamdullah Suphi Tanrıöver‘in (1885-1966) mektubunu olumlu karşılayan sanatçı, zafere olan inancıyla özgürlük, bağımsızlık, yurt sevgisi ve kutsallarının değerini dile getiren 10 bentte 41 dizelik şiirini içtenlik ve coşkuyla yazdı (yalnız onuncu bent beş dizeliktir).

Aruzun feilatün (failatün), feilatün, feilatün, feilün, (falün) kalıbıyla (..ıı -ı.ı ı ..ıı ..ıı.ı-ıı) dört dizelik her bendi kendi arasında uyaklı (AAAA, BBBB, CCCC…) yazılmış olan şiirin ilk iki dörtlüğü (1930’a kadar Ali Rıfat Çağatay’ın), 1930’dan günümüze Zeki Güngör’ün bestesiyle bütün resmi törenlerde bayrağa saygı duruşuyla birlikte çalınıp söylenir.

Advertisement

İstiklal Marşının kabulünden sonra 1924’te Ali Rıfat Çağatay’a ait olan beste kabul edilmiştir. Bu beste 1930 tarihine kadar kullanıldıysa da değiştirilmiş ve o dönemin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Osman Zeki Üngör’ün bestesi yürürlüğe konmuştur. Armonilemesini Edgar manas bando düzenlemesini ise İhsan Servet Künçer gerçekleştirmiştir. Söz ve melodilerde yer yer uyumsuzluk bulunmaktadır. Bunun sebebi de bestenin başka bir güfte üzerine yapılmış olmasından kaynaklanmaktadır.

İstiklal Marşı Sözleri

istiklal-marsi-1


12 yorum

  1. Dünyanın en güzel şiiri marşı sanırım. Okurken ağlanabilen tek şiir. Vatanımız bize emanet atam. Geleceğin yarınların çiçeklerin bizleriz.

  2. AAli kaptan on

    İstiklal marşının “571”hece “1453”kelime olduğu konusunda bir
    bilgisi olan var mıdır
    mekanı cennet olsun M.Akif ERSOY’un

  3. Mehmet Akif Ersoydan Allah razı olsun çok güzel bir şiir. Böyle bir marşımız oldugu için biz Türkler cok sansliyizzzzz(:

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?