Kahire Kalesi Hakkında Bilgiler, Kalenin Tarihi ve Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Adından da anlaşılacağı üzere Mısır’ın Kahire kentinde yer alan kahire Kalesi hakkında ilginç gerçekler ve tarihi hakkında bilgiler.

Kahire Kalesi

Kaynak : wikipedia.org

Kahire Kalesi, Mısır’ın Kahire kentindeki Mokattam Tepesi’nde yer almaktadır. Aslen bir kraliyet evi olarak ve ayrıca hükümdar Selahaddin tarafından askeri kışla olarak inşa edilmiştir. Kahire’nin kendisini herhangi bir tehditten koruyabilmesi gerektiğine karar verdi. 1182’de tamamlandığında, Selahaddin artık Mısır’ın hükümdarı değildi. Tamamlandığında, Al Malek El Kamel Mısır’ın hükümdarıydı ve içinde yaşayan ilk kraldı. 1860’larda Mısır hükümdarı Hidiv İsmail, Kahire Kalesi’nden kendi kalesine taşındı. O andan itibaren, Kahire Kalesi artık hükümet merkezi olarak kullanılmadı.

Kahire Kalesi

Kaynak: pixabay.com

Kahire Kalesi’nin İlginç Gerçekleri:

 1. Kahire Kalesi 700 yıl boyunca Mısır hükümdarlarına ev sahipliği yapmıştır.
 2. Kale, bir ortaçağ İslami surudur. Eyyubi hanedanlığı döneminde inşa edilmiştir.
 3. Kale, saldırganları daha kolay görebilmek ve saldırılarını engellemek için tepenin üzerine inşa edilmiştir.
 4. Kalenin inşaatı 1176-1183’te başladı ve 1184’te tamamlandı.
 5. Kalenin, Kahire ve Fustat’ı Haçlılardan korumak için inşa edilecek bir duvarın merkezi olması gerekiyordu.
 6. Selahaddin, Kale’nin inşaatı başladığında Mısır’ın hükümdarıydı, ancak bittiğinde artık kral değildi. Hisar’da yaşayan ilk kral Al Malek El Kamel’di.
 7. Selahaddin Eyyubi’nin Kahire ve Fustat’ı korumak için inşa etmeye başladığı duvar, ölümünden sonra hâlâ yapım aşamasındaydı. Ölümünden yıllar sonra, 1238’de hala inşa ediliyordu.
 8. Kale 13. ve 14. yüzyıllarda genişletildi.
 9. Kahire Kalesi, Orta Çağ’da inşa edilmiş en zarif kalelerden biri olarak kabul edilir.
 10. Selahaddin Kalesi’nin içine bir de su kuyusu yaptırdı. Buna Joseph Kuyusu denir ve bugün hala görülebilir. Yaklaşık 280 metre derinliğindeydi. Kuyu, orada yaşayan tüm insanlar ve insanlar için yeterli suyu sağlayamadığında, yeterli kaynağı sağlamak için Nil’den su getirdiler.
 11. Kahire, 1798’de Fransızlar tarafından işgal edildi. Kale, şehrin korunmasına yardımcı olması açısından önemliydi, ancak Napolyon Bonapart’ın ordusu sonunda kontrolü ele geçirdi.
 12. Kahire Kalesi, “Mohamed Ali’nin Kalesi” olarak da adlandırılır. Bunun nedeni, Muhammed Ali Camii’nin orada olmasıdır. Cami, 1816’da vefat eden Muhammed’in en büyük oğlu Tusun Paşa’nın anısına inşa edilmiştir.
 13. Kahire Kalesi’nde üç cami var: Al-Nasir Muhammed Camii, Süleyman Paşa Camii ve Muhammed Ali Camii.
 14. Kahire Kalesi, “ortaçağ savaşının en büyük anıtlarından” biri olarak kabul edilir.
 15. 19. yüzyıldan bu yana, Kahire Kalesi altı büyük yeniden yapılanma projesine maruz kaldı.
 16. Mısır’daki firavunla ilgili olmayan tüm anıtlar arasında Kahire Kalesi en popüler olanlardan biridir.
 17. Bugün, Kahire Kalesi tarihi bir sitedir. Camileri ve müzeleri, gelecek nesillerin eğlenmesi için tarihsel olarak korunmaktadır.


Leave A Reply