Kompozitlerin Özellikleri Nelerdir?

0

Makine tasarımda kullanılan kompozit malzemelerin özellikleri nelerdir, hangi malzemeler kullanılır, avantaj ve dezavantajları nelerdir?

kompozit
Kompozitlerin Özellikleri

Advertisement

Kompozit;İki yada daha fazla sayıdaki, aynı yada farklı gruptaki malzemelerin en iyi özellikleri yeni ve tek bir malzemede toplamak amacıyla makro düzeyde birleştirilmesiyle oluşturulan mazlemelere denir.

***Bir kompozit malzeme takviye elemanı ve matris malzemeden meydana gelir. Takviye elemanının görevi yükü taşımak ve matrisin rijitlik ve dayanımını arttırmaktır. Matrisin fonksiyonu ise kuvveti iletebilmeli, çatlağın ilerlemesini durdurabilmelidir.

***Rijitlik, dayanım, hafiflik, yüksek sıcaklık dayanımı, korozyona dayanım, sertlik, iletkenlik gibi özellikleri vardır.

***Metal-metal, metal-seramik, metal-polimer, seramik-polimer, seramik-seramik, polimer-polimer olabilirler.

Advertisement

***Üç grupta toplanır. Partiküllü kompozit, fiberli kompozit, lamelli kompozit

***Fiberler \displaystyle {{10}^{-4}} lerde küçük ölçeklerdedirler. Bu ölçekte çalışmak için gerekli donanım ve cihazın maliyeti fazla olduğu için pahalıdırlar.

***Hafiftirler.

***Fiberlerin neredeyse tokluğu sıfırdır.

***Seramik partikülleri: Küresel olarak yerleşmeleri durumunda mukavemeti arttırırlar. Dislokasyonu bir miktar engellerler ancak uzunlamasına yerleştirildiğindeki gibi engellemezler. Yine de plastik deformasyona imkan verirler. Malzemeye konulan partiküllerin boyutları ne kadar küçük olursa, o kadar iyidir. Homojen olarak dağılmalı, plastik deformasyon yok etmemelidir.

***Grafitli dökme demirde (pik) karbon şeritçikler halinde bulunur. Temper demirde karbon küresel haldedir. O yüzden kırılgan değildir. Plastik deformasyon mümkündür.

Advertisement

Kompozitlerin Dezavantajları;

1- Üretimin güçlüğü
2- Pahalı olması
3- İşlenmesinin güç olması, yani gerekli yüzey kalitesinin elde edilmesi
4- Diğer malzemeler gibi geri dönüşümünün (recycle) olmayışı
5- Kırılma uzamasının az oluşu

Kompozitlerin Avantajları;

1- Yüksek dayanım
2- Yüksek rijitlik
3- Yüksek yorulma dayanımı
4- Mükemmel aşınma direnci
5- Yüksek sıcaklık kapasitesi
6- İyi korozyon direnci
7- İyi temel ve ısı iletkenliği
8- Düşük ağırlık
9- Çekicilik ve estetik görünüm


Leave A Reply