Kostokondrit Nedir? Nedenleri ve Belirtileri, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
Advertisement

Kostokondrit nedir, nasıl bir hastalıktır? Kostokondrit göğüs ağrısının nedenleri, belirtileri ve tedavisi nasıl yapılır? Kostokondrit hakkında bilgi.

Kostokondrit

Kostokondrit nedir?

Kostokondrit, göğüs kafesindeki kıkırdak iltihabıdır. Bu durum genellikle, üst kaburgaların, kostosternal eklem veya kostosternal birleşme noktası olarak bilinen bir alan olan göğüs kemiğine veya göğüs kemiğine bağlandığı kıkırdakları etkiler.

Kostokondritin neden olduğu göğüs ağrısı hafif ila şiddetli olabilir. Hafif vakalar, göğsünüzün kıkırdak bölgesinin üzerine bastırırken, dokunma hissi veya bir miktar acı hissetmenize neden olabilir.

Şiddetli vakalar, çok ciddi göğüs ağrıları çekmenize neden olabilir. Bu durum genellikle birkaç hafta içinde geçer, ancak bazı vakalarda tedavi gerekebilir.

Kostokondritin belirtileri nelerdir?

Kostokondritli insanlar genellikle göğüs kemiğinin her iki tarafındaki üst ve orta kaburga bölgesinde göğüs ağrısı yaşarlar. Ağrı sırt veya karın bölgesine yayılabilir. Derin nefes alır, gerilir veya hareket ederseniz daha da kötüleşebilir.

Advertisement

Bu semptomlar kalp krizi dahil başka durumların da belirtisi olabilir. Sürekli göğüs ağrısı yaşarsanız derhal tıbbi yardım isteyin.

Kostokondrit neden olur?

Kostokondritin, çoğu insandaki kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak buna neden olabilecek durumlar şunları içerir:

araba kazası veya düşmeden kaynaklanan çarpma gibi göğüs travması
ağır kaldırma ve yorucu egzersiz gibi faaliyetlerden kaynaklanan fiziksel zorlanma
eklem enflamasyonuna neden olabilecek bazı virüsler veya tüberküloz ve sifiliz gibi solunum koşulları
bazı artrit tipleri
costosternal eklem bölgesindeki tümörler

göğüs kafesi

Kimler risk altındadır?

Kostokondrit kadınlarda ve 40 yaşın üzerindeki insanlarda daha sık görülür. Aşağıdaki durumlarda, bu durum için daha yüksek bir risk altında olabilirsiniz:

yüksek etkili faaliyetlerde bulunmak
fiziksel çalışmak
özellikle tahriş edici maddelere karşı alerjisi olmak

Advertisement

Aşağıdaki koşullardan herhangi birine sahipseniz riskiniz artar:

romatoid artrit
ankilozan spondilit
daha önce Reiter’in sendromu olarak bilinen reaktif artrit
Ağır yüklerin yanlış taşınması göğüs kaslarını gerebilir. Genç insanlar ağır çanta ve sırt çantalarını özenle kaldırmalıdır.

Nefes almakta güçlük çekiyorsanız veya yoğun göğüs ağrısı hissediyorsanız hemen doktorunuza görünün.

Göğsünüzde anormal ve zayıflatıcı bir ağrı hissederseniz, hemen acil yardım isteyin. Kalp krizi gibi ciddi bir durumun belirtisi olabilir.

Kostokondrit nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz tanı koymadan önce fizik muayene yapar. Ayrıca belirtilerinizi ve ailenizin tıbbi geçmişini sorabilir. Fizik muayene sırasında doktorunuz ağrı seviyelerini değerlendirir. Ayrıca enfeksiyon veya iltihap belirtileri de arayabilirler.

Doktorunuz belirtilerinize neden olabilecek diğer koşulları ekarte etmek için röntgen ve kan testleri gibi testler isteyebilir. Koroner arter hastalığı veya başka bir kalp rahatsızlığınızın olmadığından emin olmak için bir elektrokardiyograma (EKG) veya göğüs röntgeni gerekebilir.

Kostokondrit nasıl tedavi edilir?

Kostokondrit birkaç şekilde tedavi edilebilir.

İlaçlar

Kostokondrit vakalarının çoğu, reçetesiz satılan ilaçlar ile tedavi edilir. Ağrınız hafif ve ılımlı ise, doktorunuz muhtemelen steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar önerecektir.

Yaşam tarzı değişiklikleri

Kalıcı veya kronik kostokondritiniz varsa doktorunuz size kalıcı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanızı söyleyebilir. Koşu ve halter gibi bazı egzersiz türleri bu durumu kötüleştirebilir.

Doktorunuz ayrıca şunları da önerebilir:

yatak istirahati
fizik Tedavi
ısıtma yastığı ve buz kullanarak sıcak veya soğuk terapisi

Advertisement

Doktorunuz tedaviye yanıtınızı değerlendirmek için ağrı seviyelerini kullanabilir. Tedaviyi bitirdikten sonra, kademeli olarak önceki aktivite seviyelerinize geçebilirsiniz. Doktorunuz ayrıca sinirlerinizin beyninize ağrı veya ağrılı sinyal göndermesini engellemek için az miktarda elektrik kullanan deri altı elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) adı verilen bir prosedür uygulayabilir.

Kostokondritin komplikasyonları nelerdir?

Kostokondritin neden olduğu uzun süreli ağrı tedavi edilmezse zayıflatıcı olabilir. Normalde, iltihap ve ağrının tedavisi, kostokondritin sonunda kendiliğinden kaybolmasına neden olur.

Kronik kostokondritiniz varsa, belirli faaliyetlerde veya egzersizlerde bulunduğunuzda ağrı – tedaviyle bile – geri dönebilir. Bu gibi durumlarda, kostokondritin yaşam kalitenizi ve günlük aktivitelere katılma yeteneğinizi etkilememesini sağlamak için uzun süreli tedavi almanız gerekebilir.

Kostokondrit ile ilişkili ağrılar diğer sorunları gösterebilir. Göğüs ağrıları genellikle kalp problemleriniz olduğu anlamına gelebilir, bu nedenle kalp krizi geçirmediğiniz veya zatürree olmadığından emin olmak için göğsünüzde ağrı hissettiğinde derhal doktorunuzu görün.

Kostokondrit ile ilişkili göğüs ağrısı, fibromiyaljinin sık görülen bir belirtisidir. Fibromiyalji ile göğüs ağısına ek olarak aşağıdaki belirtileri hissedebilirsiniz:

vücut boyunca ağrı
yorgunluk ve ağrı nedeniyle dinlenememe
odaklanma veya konsantre olma zorluğu
depresyon duyguları
baş ağrısı
Bu semptomlarla birlikte göğüs ağrıları yaşarsanız, fibromiyalji testi için doktorunuzla konuşun. Bu durumu anlamak semptomları gidermenize ve günlük hayatınızı etkilemesini engellemenize yardımcı olabilir.

Kostokondrit için uzun vadeli görünüm nedir?

Bu durum genellikle kalıcı değildir. Pek çok durumda, kostokondrit kendi kendine geçer. Hafif kostokondrit vakaları birkaç gün sonra kaybolabilir. Kronik vakalar haftalar veya daha fazla sürebilir, ancak çoğu vaka bir yıldan fazla sürmez.

Kalıcı ve kronik kostokondrit riskinizi azaltmak için, ağır yükleri uygun şekilde taşıyın ve kaldırın. Daha az sayıda ağır egzersiz veya fiziksel çalışma yapın. Bu aktivitelerden herhangi birini gerçekleştirirken göğüs ağrıları yaşıyorsanız derhal doktorunuzu arayın.


Leave A Reply