Lafla Peynir Gemisi Yürümez Atasözünün Anlamı Açıklaması Kompozisyon

0
Advertisement

Lafla Peynir Gemisi Yürümez ne anlama gelir, atasözünü açıklayan, ilgili kompozisyon, Lafla Peynir Gemisi Yürümez açıklayan yazı örneği.

Lafla Peynir Gemisi Yürümez

Atasözünün Anlamı: `şöyle yaparım, böyle yaparım demekle yapılması gereken iş yapılmaz` anlamında kullanılan bir söz.

LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ

Bazı insanlar vardır: “Şöyle yaparım, böyle yaparım'” diye durmadan konuşurlar. Ama ortada yapılan hiçbir şey yoktur. Bu söz, işte bu tür davranışı yermek için söylenir.

Peynir dolu gemi kendi kendine yürümez, gitmez. Onu yürütecek bir yakıta, enerjiye gerek vardır. Örneğin gemi motorluysa mazota, buharlıysa kömüre başvurulacak. Bunlar olmadan, “yürü” demekle gemi yürür mü?

Advertisement

Yapılacak işin koşullarını, araç ve gereçlerini hazırlayacaksınız. Sonra ona uyan en uygun çalışma yöntemini seçeceksiniz. Başladınız mı, arkası kendiliğinden gelir. Bazı insanlar çenelerine güvenir. Söylediklerinin %1 ‘ini bile gerçekleştirmez, atar tutarlar. İlk başta ne kadar çok şey biliyor yada yapıyor diye düşündüğümüz bu insanların aslında konuşmaktan başka bir şey yapmadıklarını görmek hiç de şaşırtıcı olmaz. Oysa bu enerjilerini çalışmaya harcasalar ne işler çıkabilir ortaya.

Şunu unutmayalım: Çok konuşmak, zamanı boşu boşuna harcamaktan öte bir işe yaramaz. Büyük ülkeler, çok konuşarak değil, çok çalışarak kalkınmışlardır.

Laf İle İlgili Diğer Atasözleri İçin TIKLAYINIZ


Leave A Reply