Leylekler Hakkında Bilgiler

0

Leylekler ile ilgili olarak genel ve temel bilgilerin kısaca verildiği yazımız. leylek kuşunun genel özellikleri nelerdir?

leylek

Advertisement

Göçebe kuşlardandır. Yuvasını evlerin damlarında, bacaların üstünde kurar, kurbağa, sıçan, yılan gibi tarlalara zararlı hayvanları yiyerek beslendiği için faydalı bir kuştur.

Leylek uzunbacaklılardandır. Gövdesi oldukça iri, bacakları çok uzun, kanatları kuvvetlidir. Boynu öne uzanmış olarak uçar. Çoğunun sesi yoktur. Ancak, gagalarını birbirlerine çarparak ses çıkarırlar.

Leyleğin en çok görülen cinsi «beyaz leylek» tir. Bundan başka bir de «siyah leylek» vardır ki yalnız karnı beyazdır; insanlardan kaçar, ormanlarda yaşar. Beyaz leyleklere, genel olarak, Kuzeybatı Afrik’da Avrupa ülkelerinde, Anadolu’da Batı İran’da, Doğu’da Kore Yarımadasına kadar olan yerlerde rastlanır. Bunların erkekleri 3-4, dişileri ise 2,5-4 kilo ağırlıkta olur.

Leylekler en çok bataklık yerleri severler. Bunlar Almanya, Danimarka gibi bazı ülkelerde kutsal hayvanlar olarak kabul edilir, bir evin damına yuva yapmaları o ev halkı için uğur sayılırdı.

Advertisement


Leave A Reply