Karaciğer Taraması Nedir, Nasıl Yapılır? Ne İçin Yapılır? Sonuçların Anlamı

0
Advertisement

Karaciğer taraması nedir, nasıl yapılır? Karaciğer taramasının yapılma sebebi ve bilgi verdiği hastalıklar, işlem nasıldır hakkında bilgi.

Karaciğeriniz en büyük ve en önemli organlarımızdan biridir. Vücudunuzun sindirimde kullandığı proteinleri ve kolesterolü yapar. Yiyecekleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur ve dalağın yanı sıra zararlı atıkları temizleyen bir filtre görevi görür.

karaciğer tarama

Ancak karaciğeriniz yaralanırsa veya hastalanırsa, işini yapmakta sorun yaşayabilir. Bu olursa, doktorunuz neyin yanlış olduğunu bulmak için karaciğer dalak taraması isteyebilir. Taramalar doktorunuza tonlarca değerli bilgi verir.

Karaciğer Taraması nedir?

Karaciğer taraması, karaciğerinizin fotoğraflarını çekmek için radyonüklid olarak da adlandırılan eser miktarda radyoaktif madde kullanır. Tarama ağrısızdır.

Prosedür genellikle karaciğer dalak taraması olarak adlandırılır, çünkü dalağınız karaciğerinizle yakından çalışır ve doktorunuz bu organı da incelemek isteyebilir.

Advertisement

Tarama Nasıl Çalışır?

 • Bir IV tüpü kullanarak, bir radyolog kan dolaşımınıza izleyici adı verilen az miktarda radyoaktif malzeme enjekte edecektir.
 • İzleyici karaciğerinizde ve dalağınızda toplanır.
 • Gama kamerası adı verilen özel bir cihaz radyoaktif izleyicilerin yerini belirler.
 • Cihaz, karaciğerinizin ve dalağınızın nasıl çalıştığını gösteren ayrıntılı, bilgisayarlı, 3 boyutlu görüntüler üretir. (İzleyicilerin düşük miktarlarda topladığı alanlar koyu lekeler olarak görülür. Büyük miktarda izleyici parlak veya “sıcak” lekeler olarak görünür).

Radyolog taramadan karaciğerinizin tümörleri, apseleri, hematomları, kistleri olup olmadığını söyleyebilecektir. Görüntüler ayrıca karaciğer ve dalağın genişleyip genişlemediğini de gösterebilir.

Tarama Nedenleri

Karaciğer taramaları birkaç önemli iş yapabilir:

 • Karaciğer kanseri, hepatit ve siroz kontrol edilir
 • Karaciğer veya dalağın tümörlerini, apselerini veya kistlerini görünür hale getirir
 • Doktorların karaciğer hastalığının ilerleyip ilerlemediğini ve nasıl ilerlediğini görmelerine yardımcı olur
 • Tedavinin ilerlemesini izler
 • Kazada karaciğer veya dalağa verilen hasarı gösterir
 • Açıklanamayan herhangi bir acıyı anlamak için tarama yapılır

Riskler

Karaciğer taraması yaparken çoğu insan için çok az risk vardır. Enjeksiyon biraz rahatsızlığa neden olsa da, aldığınız radyoaktif malzeme miktarı azdır. Karaciğeriniz ve dalağınız veya kemik iliğiniz onu emecektir.

Bir hasta izleyicilere karşı alerjik olabilir, ancak bu çok nadirdir.

Hamileyseniz, hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız veya emziriyorsanız doktorunuza söylemelisiniz.

Taramaya Hazırlanma

Herhangi bir tıbbi test veya prosedür gibi, karaciğer taramanız için hazırlanmanız gerekecektir:

Advertisement
 • Herhangi bir ilaç, boya, lateks veya iyot alerjiniz varsa radyologa söyleyin
 • Takılarınızı çıkarın
 • En az 30 dakika boyunca sırt üstü yatmaya hazır olun

İşlemden Sonra

Tarama bittiğinde, daha sonra bol miktarda sıvı için ve kalan radyonüklidi temizlemeye yardımcı olmak için mümkün olduğunca tuvalete gidin. Doktorunuz aksini söylemedikçe normal faaliyetlerinize geri dönebilirsiniz. IV bölgesinde şişlik veya kızarıklık fark ederseniz, doktorunuzu arayın.


Leave A Reply