Lizin Ne İşe Yarar? Lizin İçeren Besinler Nelerdir?

0
Advertisement

Lizin nedir ve vücudumuzda ne işe yarar? Lizin tüketiminin önemi ve lizin açısından zengin gıdalar nelerdir? Hakkında bilgi.

Lizin Ne İşe Yarar? Lizin İçeren Besinler Nelerdir?

Lizin Nedir?

Lizin, vücut tarafından üretilmeyen ve vücudumuzun ihtiyacını karşılamak için gıdalardan alınması gereken önemli bir amino asittir. Lizin kollajen üretimini uyarır ve vücudunuzun kalsiyum emmesine yardımcı olur.

Kullanım Alanları:

Kollajen üretmeye ve kalsiyum emilimine yardımcı olmanın yanı sıra, lizinin diğer kullanımları da vardır:

Uçuk:

Araştırmalarda, lizinin uçuk tedavisinde yardımcı olabileceği sonucuna varıldı. Lizin, uçuk ve iltihabı azaltmak için tüketilir ya da bir krem olarak kullanılabilir.

Stresi Azaltır:

Bazı çalışmalar lizinin, kadınlarda anksiyetenin ve stresin azalmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

Advertisement

Uyarılar:

Lizin vücut için çok önemlidir ve birçok yararı vardır. Bununla birlikte, lizin bazı yan etkilere sahip olabilir ve bu amino asidi tüketirken dikkatli olmalısınız.

Yan Etkileri:

Lizin tüketimi genellikle güvenli olsa da, mide rahatsızlıkları, şişkinlik, kabızlık ve hatta ishal gibi yan etkilere neden olabilir.

Hamile / Emziren Kadınlarda:

Emzirme döneminde veya gebelikte lizin tüketmenin etkinliği ve güvenliği hakkında çok az araştırma yapılmıştır.
Kesin sonuçlar yoktur.

Böbrek hastalıkları:

Bazı çalışmalar lizini böbrek hastalığı riski ile ilişkilendirdi. Bazı durumlarda, lizin böbrek hastalığının semptomlarını kötüleştiriyor. Lizin tüketmeden önce daima doktorunuza danışın.

Lizin Açısından Zengin Gıdalar

Parmesan Peyniri:

Bu, süt esaslı proteinlerin zengin bir kaynağıdır ve en esansiyel amino asitlerle doludur. Parmesan peyniri günlük ihtiyacın % 151’ini karşılayabilir.

Dana Eti:

Dana eti çok lezzetlidir ve protein doludur. Aynı zamanda, birçok esansiyel amino asidi yüksek seviyede içerir ve lizin de bunlardan biridir.

Advertisement
Tavuk Eti:

Tavuk eti, birçok esansiyel amino asidi içeren, popüler bir protein kaynağıdır.

Ton balığı:

Özellikle orkinos lizin bakımından zengindir ve günlük lizin ihtiyacının % 123’üne sahiptir.

Kavrulmuş Soya fasulyesi:

Soya fasulyesi, en besleyici gıdalardan biridir. En önemli amino asitlerin mükemmel bir kaynağıdır ve sebze bazlı proteinlerle zengindir. Lizin için iyi bir kaynaktır.

Karides:

Deniz ürünleri, karides, yengeç veya ıstakoz protein açısından zengin ve en önemli amino asitler içerir. Pişmiş karides günlük lizin ihtiyacının % 103ünü karşılar.

Kabak Çekirdeği:

Balkabağı tohumları, meyve bazlı proteinler ve diğer esansiyel amino asitler bakımından zengindir. Bu esansiyel amino asitler arasında ayrıca lizin de mevcuttur.

Çiğ Yumurta:

Yumurta muhtemelen tüm zamanların en sevilen kahvaltısı besinidir. Çiğ yumurta, egzersiz sonrası tüketimi için iyi bir protein kaynağıdır.


Leave A Reply