Malik Asit Nedir? Malik Asit Ne İşe Yarar, Nerelerde Bulunur, Hakkında Bilgi

0

Malik asit nedir, nerelerde bulunur? Malik asidin özellikleri, kullanım alanları, ne işe yarar, yararları nelerdir, hakkında bilgi.

Malik Asit Nedir? Ne İşe Yarar?

Vücudunuz ne kadar asidik? İnsan vücudu, karbonhidrat yediğinde malik asit üretir ve enerjiye dönüştürür. Bazı meyve ve sebzeler malik asit içerir. Malik asit, bazı tıbbi sorunların hafifletilmesinde yararlıdır, bir besin takviyesidir ve sıklıkla cilt bakım ürünlerinde bulunur. Ayrıca kimyasal gıda endüstrisinde de yararlıdır.

elma

Kaynak: pixabay.com

Malik Asit Nerede Bulunur?

En çok yediğimiz günlük yiyeceklerden doğal malik asit alıyoruz. Elma, böğürtlen, muz, kiraz, armut, üzüm ve karpuz gibi birçok meyvede kolaylıkla bulunur. Malik asit, brokoli, havuç, bezelye, patates, domates gibi çeşitli sebzelerde de bulunur.

Malik asit bir gıda takviyesi formunda yapıldığında, en büyük doğal kaynağı elma olduğu için elmadan elde edilir. Bir elmadaki malik asit miktarı, meyve içindeki toplam asitlerin % 94 ila 98’ini oluşturur.

Malik Asit Gıdalarda Ne İçin Kullanılır?

Malik asit, ekşi şekerlere ilave edilen ve ekşi tatlılarda sitrik asit ile kombinasyon halinde kullanılabilen ekşidir. Yapay olarak tatlandırılmış karbonatlı içeceklerde, malik asit ilavesi, lezzet katkı maddelerinin daha az kullanılmasını sağlar. Aynı zamanda, şaraplarda, karbonatlı olmayan içeceklerde, meyve aromalı sütlü içecekler, peynir altı suyu bazlı protein içecekleri ve soya sütü gibi asitlendirilmiş süt ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Şekerlemeler, sert veya yumuşak şekerler, sakız, meyve konserveleri ve unlu mamullerin şekerlemelerinde malik asit bulunur.

Malik Asitin Yan Etkileri Nelerdir?

Bu kimyasal -yeterli miktarda kanıt olmamasına rağmen- ek gıda olarak alındığında, yorgunluk ve fibromiyaljiye sebep olabilir. Kozmetik ürünlerde asitliği ayarlamak için malik asit kullanılır.

Malik asit, yiyeceklerle ağızdan alındığında muhtemelen güvenlidir. Bununla birlikte, bunun bir takviye olarak alındığında güvenli olduğunu söylemek için sağlam bir tıbbi kanıt yoktur.

Malik asit zararlı mıdır, yararlı mıdır?

Malik asit üzerine çok az çalışma yapılmamıştır, ancak yararlı olduğuna işaret eden bazı kanıtlar vardır. Bir çalışma, böbrek taşlarının gelişmesini engelleyebildiğini ve sporcuların fiziksel performanslarında önemli bir artışa sebep olduğunu göstermiştir. Ağız kuruluğu için spreyde kullanılır. Magnezyumla birlikte alındığında ağrıyı hafifletir.

Herhangi bir besin takviyesi kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekir.


Leave A Reply