Maydanoz Neden Bu Kadar Sağlıklı? Maydanozun Yararları ve Besin Değeri

0
Advertisement

Maydanozun sağlığa olan faydaları nelerdir? Neden maydanoz tüketmeliyiz, vücudumuza ne yararı var? Maydanozun besin değeri ve içerdiği vitaminler neler?

maydanoz

Kaynak: pixabay.com

Maydanozun Sağlık Yararları

1) Kanseri Önleme

Flavonoidler, vücutta hastalığa neden olan ajanlara karşı koyabilen doğal olarak oluşan bitki bileşikleridir.

Myricetin, maydanoz ve diğer bitkilerde bulunan bir flavonoiddir. Cilt kanserini önlemeye yardımcı olduğu bilinir. Maydanoz, 100 gram başına en yüksek mirisetin konsantrasyonlarından birini içerir.

Çalışmalar maydanoz ve diğer yeşil otlar ve sebzelerin heterosiklik aminlerin kansere neden olan etkilerini engelleyebileceğini göstermiştir. Bunlar kansere neden olan özelliklere sahip kimyasal bileşiklerdir. Et yüksek sıcaklıklarda ızgara yapıldığında üretilir.

Kömürleşmiş bifteği tercih edenler, bu potansiyel olarak zararlı etkileri azaltmaya yardımcı olmak için maydanoz gibi yeşil sebzeleri tüketmelidirler.

Apigenin maydanozda bulunan doğal bir kimyasaldır. 2015 yılında yapılan bir araştırmada, meme kanseri tümör büyüklüğünün azalttığı görülmüştür. Araştırmacılar, apigenin’in gelecekte umut verici bir toksik olmayan kanser tedavisi olabileceğine inanıyor.

Advertisement
diyabet

Kaynak: pixabay.com

2) Diyabete karşı koruma

Maydanozda bulunan mirisetin diyabetin tedavisinde ve önlenmesinde kullanılmak üzere incelenmiştir.

Laboratuvar ve hayvan çalışmaları, mirisetinin kan şekeri düzeylerini düşürebildiğini ve insülin direncini azaltabildiğini göstermiştir. Ayrıca, anti-enflamatuar etkiler sağladığı ve kandaki fazla yağın giderildiği görülmektedir.

3) Kemik Sağlığının Geliştirilmesi

Düşük K vitamini alımı, daha yüksek kemik kırığı riski ile ilişkilendirilmiştir. Yeterli miktarda K vitamini tüketmek, kalsiyum emilimini artırarak ve idrarda kalsiyum atılımını azaltarak kemik sağlığını iyileştirir.

Önerilen günlük K vitamini alımına ulaşmak için on dal maydanoz yeterlidir.

Çeşitli meyve, sebze ve otlar yemek, sağlık sorunları riskinin azalmasıyla bağlantılıdır. Daha fazla miktarda doğal gıda ve daha az paketli gıda içeren bir diyetin, daha iyi genel sağlığa neden olması olasıdır.

Besin Değeri

Bir bardak kıyılmış maydanoz şunları içerir:

Advertisement

22 kalori
1.78 gram (g) protein
0.47 g yağ
3.8 g karbonhidrat
2 g lif
0.51 g şeker
Aynı miktarda maydanoz 984 mikrogram (mcg) K vitamini, ayrıca 79.8 mcg C vitamini ve 5.054 uluslararası birim (IU) A vitamini sağlar.

Diyetteki Yeri

maydanoz

Kaynak: pixabay.com

Maydanoz bir garnitür olarak kullanılabilir. Taze kıyılmış maydanoz, baharatlı, biberli bir tada sahiptir ve aşağıdakilerle iyi eşleşir:

patates
domatesli soslar
kümes hayvanları yemekleri
tahıl bazlı salatalar
Deniz ürünleri
yumurta yemekleri

İşte birkaç ipucu:

En sevdiğiniz yeşil meyve suyuna birkaç dal maydanoz atın.

Bir omlet veya frittatayı bir avuç kıyılmış maydanozla yapın.

Herhangi bir ev yapımı salata sosuna kıyılmış maydanoz ekleyin.

Maydanoz Suyunun İnanılmaz Faydaları İçin Tıklayın

Riskler

Coumadin veya warfarin gibi kan inceltici ilaçları alırken, aniden, diyetteki K vitamini miktarını değiştirmemek önemlidir. K vitamini kan pıhtılaşmasında kilit bir rol oynar.


Leave A Reply