Memelilerin Özellikleri, Memeliler Kaç Grupta Toplanır?

0
Advertisement

Memelilerin genel özellikleri ve memelilerin kısımları ile ilgili bilgiler. Memeliler kaç grupta incelenir ve bu grupların kısa özellikleri.

Memeliler

Memelilerin Özellikleri – Memeliler Kaç Grupta Toplanır?

  • Metabolizma: Sıcak kanlı hayvanlardır. Yani kuşlarda olduğu gibi vücut sıcaklıkları çevre sıcaklığına göre değişmez. Kalpleri 4 odacıklıdır. Akciğerlerden gelen temiz kan ile vücuttan gelen kirli kan kalpte birbirine karışmaz. Vücutlarında kirli ve temiz kan karışmadan dolaşır.
  • Kıl: Bütün memelilerde kıl vardır. Kıllar ısı kaybını önler. Yaşama ortamına uygun renkteki kıllar hayvanın saklanmasını sağlayarak onları av olmaktan korur.
  • Süt bezleri: Dişi memeliler yavrularını beslemek için yağ, protein ve karbonhidrat içeren süt üretir.
  • Dişler: Dişlerden öndekiler genellikle kesmeye, arkadakiler ise öğütmeye uygun özelliktedir.
  • Solunum: Akciğerlerinde diğer omurgalılardan farklı olarak alveol denilen hava keseleri vardır. Yine diğer omurgalılardan farklı olarak olgun alyuvarları çekirdeksizdir. Soluk alışverişinde görev yapan kaslı diyaframları vardır.
  • Sinir sistemleri: Bütün omurgalılarda olduğu gibi sinir sistemlerinde beyin ve omurilik vardır.
  • Üreme: İç döllenme yaparak eşeyli üreme ile çoğalırlar.

Memeliler sınıfındaki canlı türleri; plasentalı memeliler, gagalı memeliler ve keseli memeliler olarak üç grupta toplanır.

Keseli memeliler:

Bu canlıların plasentaları yoktur. Yavrularını doğururlar. Fakat yavru tam gelişmeden doğar ve karındaki bir kesede taşınır. Burada süt bezlerinden gelen sütle beslenir.

Keseli memelilerin çoğu, Avustralya ve Amerika’da yaşar. Bitki, kuş ve böcek benzeri canlılar ile beslenir. Bu alt sınıfa örnek olarak; kanguru, uçan keseliler, uçan sincap, keseli sincap, keseli sansar, tazmanya canavarı, koalalar ve keseli köstebek gibi hayvanları verebiliriz.

Plasentalı memeliler:

Bugün yaşayan memelilerin yaklaşık % 95’ini bu alt sınıfa ait memeliler oluşturur. Bu memelilerin gelişmelerinde plasenta denilen yapı rol oynar. Plasenta, anne ile embriyo arasında; beslenme, solunum ve boşaltım işlevlerinin yürütülmesini sağlayan bir yapıdır. Gergedan, yarasa, kaplan, fok, inek, fare, köpek, kedi gibi hayvanlar plasentalı memelilere örnek verilebilir.

Advertisement

Gagalı memeliler:

Plasentaları yoktur. Her ne kadar, bu grubun hayvanları yumurtlayarak çoğalırlarsa da bunlar, yavrularını meme bezlerinden gelen sütle besler. Yumurtlayan memelilerin çoğunun nesli tükenmiş olup, bugün yaşayan karınca yiyen (Echidna aculeata) ve ornitorenk (Ornithorhynchus anatinus) gibi canlılar örnek verilebilir.


Leave A Reply