Meydan Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0

Meydan Yaylası nerededir? Niğde, Ulukışla Meydan Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

Advertisement

MEYDAN YAYLASI

Toros Dağları, Muğla ilindeki Reşadiye (Datça) Yarımadasından başlayıp Anadolu’nun güney kıyılarına paralel uzandıktan sonra İran sınırlarındaki Zagros Dağlarına bağlanıyor. Bir bölümü sedir ve çam ormanlarıyla kaplı dağların sulak bölgelerinde güzellikte birbiriyle yarışan geleneksel yayla örnekleri yer alıyor.

Toros yaylaları içinde özel bir yeri olan Meydan Yaylası, yakınındaki buzul gölleri ve Medetsiz Zirvesiyle tanınıyor. Yayla Niğde, Konya ve Mersin illerine yayılan Orta Toroslar grubunun üyesi olan Bolkar Dağlarının kuzey eteklerine konumlanıyor. 2 bin 320 metre rakımdaki Meydan Yaylası, Niğde il merkezine 56, Ulukışla ilçesine 16, Maden Köyüne ise 7 kilometre uzaklıkta. Köyden sonra toprak bir yolla ulaşılan yayla, barındırdığı doğal güzelliklerden dolayı 1. derece sit alanı ilan edilmiş durumda. İklimsel ve coğrafi özellikleri bakımından Akdeniz iklimi ile karasal iklim arasında bir geçiş noktasında bulunan yaylada yaz ayları oldukça serin. Yayla, Bolkar Dağlarının kuzeyinde yer almasından dolayı bozkırla kaplı olmakla birlikte yer yer ardıç ve karaçam gibi ağaç topluluklarına rastlanıyor.

Maden Yaylasının yaklaşık üç kilometre güneyinde Çiniligöl ve Karagöl isimli buzul gölleri bulunmaktadır. Çiniligöl 2 bin 678 metre, Karagöl ise 2 bin 592 metre yükseklikte. Toroslar’ın kuzey yüzündeki bu doğa harikalarının oluşumu, yeraltı suları ve karların erimesine bağlı olarak meydana gelmiş. Çiniligöl yörede, siyaha çalan lacivert renginden dolayı Dipsiz ve Aynalıgöl olarak da anılmakta. Her iki göl çok güzel bir kamp alanı aynı zamanda. Doğaseverlerin ziyadesiyle rağbet ettiği bu buzul gölleri, Bolkar Dağlarının 3 bin 524 metre ile en yüksek noktası olan Medetsiz tırmanışı rotası üzerinde. Göllerden sonra Koyunaşağı Geçidinden zirve tırmanışını gerçekleştirebilirsiniz. İsteyenler Katırçayırı mevkii üzerinden Mersin ili Çamlıyayla (Namrun) yerleşimine ulaşarak trans geçiş gerçekleştirebilir.

Advertisement


Leave A Reply