Mikroskobik Canlılar Nelerdir? (5. Sınıf)

0
Advertisement

Mikroskobik canlılar nelerdir, özellikleri nedir? Mikroskobik canlılar nerelerde yaşar, yararları ve zararları nedir, kısaca.

Mikroskobik Canlılar Nelerdir?

Çevremizde çıplak gözle baktığımızda göremediğimiz kadar küçük canlılar vardır. Bu canlıları ancak mikroskop adı verilen araçlar yardımı ile büyüterek görebiliriz. Bu canlılar mikroskobik canlılardır.

Mikroskobik canlılar suda, havada, toprakta ve diğer canlıların vücutlarında yaşarlar.

Rhizobium bakterileri

BAKTERİ

Mikroskobik canlıların en basit yapılı olanlarına bakteri adı verilir. Dünyada bakterilerin bulunmadığı yer yoktur. Bakteriler en çok atıkların bol bulunduğu yerlerde ve sularda yaşar. Bakteriler ayrıca buzullar ve kar gibi çok soğuk, yada kaplıcalar gibi çok sıcak ortamlarda da yaşayabilirler. Hava ve su damlacıkları ile uzun mesafelere taşınabilirler.

Bakterilerin bazıları faydalı olurken bazıları zararlı olabilir. Mikroskobik canlılar ölü bitki ve hayvan kalıntılarını parçalayarak toprağa karışımlarını sağlar. Mikroskobik canlılar açıkta bıraktığımız besin maddelerin bozulmasına ve çürümesine neden olurlar. Sütten peynir ve yoğurt, üzüm suyundan sirke yapabilmemizi mikroskobik canlılar sağlar. Verem, zatürre, kolera gibi hastalıklar vücudumuza zararlı bakterilerin girmesi ile oluşur.

Bakterilere göre daha gelişmiş yapıda olan ancak çıplak gözle görülmeyen mikroskobik canlılar da vardır. Bu canlılardan bazıları amip, öglena ve terliksi hayvan (paramesyum) dur. Bu mikroskobik canlıların bir kısmı insan ve hayvanların vücutlarında, bir kısmı da deniz ve tatlı sularda yaşarlar.

Advertisement

Öglena

Amip

Terliksi Hayvan


Leave A Reply