Milano Nerededir? Milano’nun Özellikleri ve Milano Tarihi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Milano hangi ülkededir? İtalya’nın meşhur Milano şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, İtalya Milano hakkında bilgi.

Milano - İtalya

Kaynak : pixabay.com

MİLANO; İtalya’nın kuzeyinde kent, Lombardiya Bölgesi’nin ve aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Kuzey İtalya’ nın ticaret, endüstri ve kültür merkezi, ülkenin ikinci büyük kentidir. Cenova’ nın 122 km kuzeydoğusunda, Adda ile Ticino ırmakları arasında, güneye doğru eğilimli, verimli bir ovada kuruludur. Alpler’i aşan önemli yolların kesiştiği yerde, İtalya’nın ekonomik merkezi konumundadır.

Kentte çok gelişmiş bir endüstri vardır: Metalürji, makine (otomobil, motosiklet) kimya, dokuma, yapı, petrol arıtma vb. Büyük şirketlerin ve bankaların merkezleriyle çeşitli ticaret odalarının bulunduğu kentte, her yıl ulusal ve uluslararası fuarlar düzenlenir. Toptan meyve pazarı da Avrupa çapında önem taşır. Kent içi ulaşım, büyük ölçüde metroyla sağlanır. Forlanidi ve Malpensa uluslararası havaalanlarıdır. Devlet, Katolik ve Ticaret üniversiteleri, Yüksek Teknik Okul, Sanat Akademisi, Müzik Akademisi, meslek okulları, bilimsel enstitüler, müzeler (Pinacoteca di Brera, Mueso Poldi Pezzoli, Pinacoteca Ambrosiana vb), kitaplıklar (Brera, Ambrosiana), tiyatro ve operalar (Teatro alla Scala, Piccolo Teatro vb). Kentte bulunan çok sayıdaki tarihsel yapılardan başlıcaları şöyle sıralanabilir: Milano’ nun en eski kiliselerinden S. Lorenzo, Sant Ambrogio, Sant Eustorgio, Katedral, Santa Maria Della Grazie, Sforza Şatosu.

Milano - İtalya

Kaynak : pixabay.com

Tarih:

İÖ 400’e doğru Kelt kökenli İnsüberler tarafından kurulan kentin Antik Çağlardaki adı Mediolanum idi. İÖ 222’de Romalılar tarafından alınan kent Diocletianus tarafından imparatorluğun yönetim merkezlerinden biri yapıldı. İS 313’te Milano Fermanı ile Hristiyanlık resmi din sayıldı. 4. yüzyılda bir ölçüde elde edilen bağımsızlık ortaçağa kadar sürdü. Erken ortaçağda kent, Hunlar (452) Ostrogotlar (539), ve Lombardlar (569) tarafından alındı, 774’te Frank İmparatorluğu’na geçti. Küçük vasallerin Patarino’ların halkçı hareketi 11. yüzyıl ortalarında Milano’da kentsel yönetim çağını başlattı (1097’de konsüller seçilmeye başlandı). Alman İmparatoru Friedrich Barbarossa 1162’de kenti yıktırmasına karşın, birkaç yıl sonra Milano, Lombardiya Birliği’nin yönetimini ele aldı.

1277’de kent egemenliği soylu Viscontilerin eline geçti. 1335’te Giangaleazzo Visconti, Kuzey İtalya’mn neredeyse tümünü Milano’nun egemenliği altına aldı. 1450’den sonra Viscontilerin yerini Sforzalar aldı. 1480’de Milano dükü olan Ludovico Sforza’nın yönetimi altındaki kentte Rönesans kültürü doruğuna ulaştı. Fransa 1499-1512, 1515-1521 ve 1524-1525 arasında kenti egemenliği altında tuttu. 1535’te son Sforza öldüğünde Milano düklüğü İspanya’ya, 1714’te Avusturya Habsburglarına geçti ve bu tarihten başlayarak Lombardiya’nın başkenti oldu. 1797-1815 arasında Napolyon İtalyası’ nın ve 1815-1859 arasında Avusturya’ nın Lombardiya Venedik krallığının başkenti oldu. Risorgimento (Yeniden Doğuş) sırasında, ulusal hareketin merkezi durumuna geldi. Avusturyalıların geçici olarak kentten çıkarıldığı “Beş Gün Ayaklanması” (18-22 Mart 1848) tüm ülkeyi etkiledi.

Milano - İtalya

Kaynak : pixabay.com

1859’da Avusturyalılardan alındı ve İtalya Krallığı’nın kuruluşundan sonra ülkenin ekonomik başkenti oldu. Mussolini, ilk Fascio di Combattimento’yu (Savaş Birliği) 1919’da Milano’da kurdu. İkinci Dünya Savaşı‘nda, Müttefikler tarafından yoğun biçimde bombalandı; 29 Nisan 1945’te kurtarıldı.

Advertisement

Leave A Reply