Nanopartiküllerin Zararları Nelerdir? Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

0
Advertisement

Nanopartiküllerin insan sağlığı üzerindeki etkileri, zararları nelerdir? Nanopartiküller nerelerde bulunur, insan vücuduna nasıl girerler?

Nanopartiküllerin Zararları Nelerdir?

Nanopartiküller, yaklaşık 1 ila 100 nanometre arasındaki büyüklükteki partiküllerdir. Bir nanometre, milimetrenin milyonda biridir. Bir kağıt yaklaşık 100.000 nanometre kalınlığındadır. Nano boyutlu partiküller, örneğin volkanik kül ve duman gibi doğal olarak bulunur ve çeşitli ürünler için de oluşturulabilir. Tasarlanmış nanomalzemeler benzersiz optik, manyetik, elektriksel ve diğer özellikleri üstlenebilir.

Nanopartiküller kozmetiklerde, sağlık bakım ürünlerinde, eczacılıkta, spor ürünlerinde, leke tutmaz giysilerde, lastiklerde, betonda ve elektronikte kullanılır. Ayrıca tıbbi teşhis, görüntüleme ve ilaç dağıtımı ve çevre temizliğinde de kullanılırlar.

Nanopartiküller nerede bulunur?

Tüketici ürünleri – kozmetik, sağlık ürünleri, spor malzemeleri, leke tutmaz giysiler, lastikler ve elektronik ürünler
Hava – volkanik kül ve duman

Nanopartiküllere nasıl maruz kalınır?

Nanopartiküller genel olarak:

Advertisement
  • Soluma (nefes alma); İç veya dış hava solumak, doğal kaynaklardan veya tüketici ürünlerinden emisyonları solumak yoluyla
  • Dokunmak, Ten teması; Nanopartiküller ile yapılan ürünlere dokunmak veya tıbbi teşhis ekipmanı kullanmak yoluyla vücuda girer.

Nanopartiküllere maruz kalındığında ne olur?

Nanopartiküllerin insan sağlığı üzerindeki potansiyel etkileri hakkında çok az şey bilinmektedir. Nanopartiküllere maruz kalmanın solunum ve kalp sistemlerini etkileyebileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Kimler Nanopartiküllere maruz kalma riski altındadır?

Tüketiciler
Bazı tüketici ürünleri ve tıbbi prosedürler nanopartiküller içerir.


Leave A Reply