New Orleans Nerededir? Hangi Ülkededir? New Orleans Tarihi

0
Advertisement

New Orleans hangi ülkededir? New Orleans şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Amerika New Orleans hakkında bilgi.

New Orleans

Kaynak: pixabay.com

New Orleans; Amerika Birleşik Devletleri’nde, Louisiana Eyaleti’nde liman kenti, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Mississippi Nehri ile Pontchartrain Gölü arasında Meksika Körfezi ağzının 175 km kuzey batısında yer alır. Eyaletin en büyük kentidir.

Rotterdam’dan sonra dünyanın ikinci büyük limanı, ulaştırma, endüstri (gemi yapımı, petrol ve sülfür arıtma, kimya, alüminyum, kâğıt, sıhhi tesisat, mobilya, elbise, sabun, deterjan, yağ) ticaret (pamuk, pirinç), kültür (Louisiana Devlet Üniversitesi 1958; Tulane Üniversitesi 1834; Loyola Üniversitesi 1849; Dillard Üniversitesi 1869) merkezidir. Limandan pamuk, pirinç, petrol, sülfür, petrokimya ürünleri, kereste dışsatımı yapılır. Uluslararası Mosiant Havaalanı’ndan ülke içi ve dünyanın çeşitli ülkelerine düzenli uçak seferleri yapılır. Yöresinde zengin doğal kaynakları (petrol, doğal gaz, sülfür, kereste, tuz, alüminyum filizi) vardır. Tarihsel geçmişi, özgün yapısı, kozmopolit (Fransa, İspanyol, Zenci, Melez, Latin Amerikalı, İtalyan, Kuzey Amerikalı, Alman) atmosferi, caz müziğinin anavatanı oluşu gibi etkileyici, renkli bir kent olan New Orleans, tüm ABD’de bu özellikleri taşıyan yalnızca iki kentle benzerlik gösterir. New York, San Francisco, Mardi Gras, Spring Fiesta tören ve caz festivalleri, Missisippi Irmağı’nda çalışan buharlı gemiler, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti kente çeker.

Tarih:

1718’de, Orleans Dükü Philippe’in onuruna, “La Nouelle Orlean” adı verilerek kuruldu. Kısa bir süre (1765-1803) dışında Fransız egemenliğinde kaldı. Louisiana’nın satışı (1803) ile ABD’ye devredildi. 1805’te kent konumu kazandı. 1812-1849 arasında eyalete başkentlik yaptı. 8 Ocak 1815′ te, Andrew Jackson komutasındaki Amerikan Ordusu, İngilizlere karşı büyük bir zafer kazandı. Amerikan İç Savaşı’nda (1861-1865), Konfederasyon (Güney) yanında yer aldı, 29 Nisan 1862’de Birlik Donanması tarafından abluka altına alındı, iki gün sonra Birlik güçlerinin eline geçti.


Leave A Reply