Optometrist Nedir? Neye Bakar? Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları, Ortamı

0
Advertisement

Optometrist nedir, kime denir? Optometrist ne iş yapar, neye bakar? Optometristlerin görev ve sorumlulukları, çalışma ortamları nasıldır?

Optometrist

Optometrist, gözler ve onların fiziksel yapılarının yanı sıra genel görme, görsel sistemler ve görsel bilgi işlemeyle ilgilenen tıbbi bir profesyoneldir. Sertifikasyon süreci uluslararası olarak değişmekle birlikte, optometristler genellikle tüm görsel sistemdeki hastalıkları ve bozuklukları teşhis etme ve tedavi etme ve bir hastanın tedavi hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak ilaçları reçete etme konusunda yetkilidir. Hekim olmasalar da (bir göz doktorunun yaptığı gibi), diğer doktor türleriyle aynı hak ve ayrıcalıkların çoğuna sahipler.

Optometrist

Optometrist ne iş yapar?

Bir optometrist, gözler ve onların fiziksel yapılarının yanı sıra genel görme, görsel sistemler ve görsel bilgi işlemeyle ilgilenen tıbbi bir profesyoneldir.

Optometristler zamanlarının çoğunu hastalarının görme sistemlerini test ederek geçirirler. Test edilen nitelikler arasında göze odaklanma ve koordine etme, derinlik algısını ölçme ve renkleri doğru bir şekilde ayırt etme yeteneği bulunur. Bir optometrist, bir hastanın görüşünün bir yönüyle ilgili bir sorunu olduğunu anladığında, düzeltici gözlükten ilaç tedavisine ve cerrahiye kadar hastalık için uygun tedaviyi reçete edecektir.

Glokom ile başvuran bir hasta örneğini ele alalım: Optometristler sıklıkla hastalarında bu hastalığı fark eden ilk tıp uzmanları olabilir. Glokom, optik sinirin bir hastalığıdır ve genellikle, tümü sinir hasarının belirleyici belirtilerini belirlemeyi amaçlayan bir dizi görme ve göz basınç testlerinden sonra teşhis edilir. Bir optometristin, hastanın özel durumuna ve glokomun doğasına bağlı olarak seçeceği çeşitli tedaviler vardır. Bu, ilaç tedavisinden drenaj implantlarına ve cerrahiye kadar değişecektir. Çoğu zaman glokom için hasta için en iyi seçenek sadece ilaç tedavisi olacaktır. Ancak optometrist, yukarıda bahsedilen cerrahi ve implant seçenekleri gibi hastalık ve durum gerektiriyorsa her zaman daha sert önlemler almaya hazır olacaktır.

Optometrist

Advertisement

Hastalarının görme sistemleri ile ilgilenmenin yanı sıra, optometristlerin standart bir görme testi sırasında fark edebilecekleri genel hasta iyiliği ve genel sağlık ve beslenme faktörlerine dair birçok ipucu vardır. Genellikle bu testler sırasında buldukları kanıtlara dayanarak sistemik hastalıkları tespit edebilirler ve hastalarına hayati bir birinci basamak hizmeti sağlarlar.

Optometristin çalışma ortamı nasıldır?

Optometristler hızlı tempolu profesyonel bir ortamda çalışırlar. Çoğu hasta ziyareti 15 dakikadan fazla sürmez. Bu tipik olarak test dizisini çalıştırmak için gereken süredir, bu nedenle genellikle bir optometristin kapısından giren çok sayıda hasta vardır. Pek çok optometrist, herhangi bir günde tanıştıkları ve etkileşimde bulundukları farklı insanların sayısından zevk alırlar. Bu yüzden başkalarıyla birlikte olmaktan hoşlanan hoş bir birey olmanın faydası olur.

Optometristler ayrıca uygulama alanları boyunca hükümet yetkilileri, diğer sağlık uzmanları ve genel toplumla etkileşime girmelidir. Hepimizin güvendiği sosyal ve güvenlik ipuçlarının çoğu sağlıklı bir çift göz gerektirdiğinden optometri halk sağlığının hayati bir parçası olarak kabul edilir.


Leave A Reply