Örümcek Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri ve Yaşam Koşulları Beslenmesi

0

Örümcek nasıl bir hayvandır? Örümcek hayvanının özelikleri, yaşam koşulları, yetiştirilmesi, üremesi hakkında bilgi.

Siyah Örümcek

Kaynak: pixabay.com

Örümcek; Örümceğimsiler sınıfının Örümcekler takımını oluşturan tüm hayvanlara verilen addır. Birkaç bin türü kapsar. Örümceklerde baş ve thorax birbirine yapışmış ve tek “céphalothorax” oluşmuştur. Bu, ince bir bel ya da “pedicle” ile büyük bir karna bağlıdır. Cehpalothorax’ta sekiz tane basit göz bulunur ve altı çift uzantı çıkar. Bu uzantıların son dört çifti, yan bacaklardır. Birinci uzantı çifti çenelerdir ve kanallarla zehir bezlerine bağlıdırlar. İkinci çift ellerdir ve çoğunlukla çubuk biçimindedirler.

Erkekler birleşme sırasında ellerini dişiye sperm geçirmede kullanırlar. Örümcekler yumurta yumurtlarlar ve yumurtadan çıkan yavrular anne-babalarına benzemezler. Önceleri onları sindirim sisteminde geriye çıkardığı bir sıvı besinle besler, sonraları kendi besinlerini yavrularla paylaşır. Bacaklar sert kıllar ya da kavisli pençelerle son bulur. Bacakları ağ örmede kullanılır. Karnın arka ucunda, ağ salgısı bezlerine bağlı ve değişik çaplarda ağ oluşturmaya yarayan ve birkaç tüpü olan memecikler vardır.

örümcek

Kaynak: pixabay.com

Ağın maddesi havayla temas edince katılaşan koyu bir sıvı olarak üretilir. Örümcekler avlarının vücutlarından sıvı emerek beslenirler. Örümceklerin iki çeşidi dışında tümü zehirlidir, pek çoğunun zehiri insanı etkilemez. Zehiri insanı da etkileyen çok az çeşit dünyanın hemen her yerinde yaşar. Zehirli örümceklerin en tanınmışı ABD’de yaşayan karaduldur. En iyi bilinen türleri: Taç küre ağızlı örümcek, tarantula, kuş yiyen örümcek.

Örümceğimsiler, (Lat. Arachnoidea).

Çokhücreli hayvanlardan Eklembacaklılar dalının Gerçekeklembacaklılar alt dalının bir sınıfıdır. Ön ve arka vücut kısmının ayrımlanması segmentlerin büyümesiyle engellenmiştir. İki çift ağız eklemleri, yani çene duyargaları ve çene dukunaçları ile dört çift bacakları vardır. Ayrı eşeylidirler. Yumurtlarlar ya da ovovivipardırlar. Yaklaşık 30 bin türle, cins ve tür olarak belki de doğadaki en kalabalık hayvan sınıfıdır. Akrepler, Pseudoscorpionidae, Böğler, Petibaldi, Örümcekler, Opiliones ve Keneller olmak üzere 7 takıma ayrılırlar.

Örümcek Ağı

Kaynak : Pixabay.com

Örümcekler, (Lat. Araneidae).

Çok hücreli hayvanlardan Eklembacaklılar dalının, Gerçekeklembacaklılar alt dalının Örümceğimsiler sınıfına giren bir takımdır. Dünyanın en yaygın ve kalabalık takımlarından biridir. 21 bin türleri bilinir. Penççmsi çene duyargaları zehir bezleriyle bağlantılıdır. Bu zehir bazı tropik türlerde çok etkilidir. Çene dokunaçları ve ön çift bacaklar, çok gelişmiş dokunma duyusunun merkezidirler. 4 ince ve uzun bacak çiftleri vardır. Ayaklar tarakdişli tırnaklarla donatılmıştır. Anüsün önünde örümcek ipini boşaltan siğil bezler bulunur. Bu ağ, av yakalama, yuva yapımı gibi işlerde kullanılır. Av yakalanır, zehirle felç edilir, sonra emilir. Erkekler dişilerden daha küçüktür ve tohum paketini verdikten sonra dişi tarafından yenme tehlikesi içindediler.


Leave A Reply