Paraşütçülük Hakkında Bilgi

0

Paraşütçülük nedir? Hem eğlence hem de yarışma amaçlı yapılan paraşütçülük ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Paraşütçülük

Advertisement

Paraşütçülük Hakkında Bilgi

Paraşütçülük, yarışma ve eğlence amacıyla yapılan paraşütle atlama. Yarışma amaçlı paraşütçülükte genellikle 3.000 m’nin altında bir yükseklikte alçak hızla hareket eden bir uçaktan atlanır. Sporcunun paraşütünü açmasından önce serbest düşme gerçekleşir. Üsluplu atlama, hedefe atlama ve takım gösterileri başlıca yarışma dallarıdır. İlk dünya paraşütçülük şampiyonası 1951’de Yugoslavya’da düzenlendi. Sonraki şampiyonalar Üluslararası Havacılık Federasyonu’nun (FAI) denetiminde iki yılda bir, en çok 40 ülkenin katılımıyla yapıldı.

Üsluplu atlama, serbest düşme sırasında sağa, sola ve geriye salto atmak gibi bazı hareketleri içerir. Bu dalda yarışmacılar indikleri yere bakılmaksızın gerçekleştirdikleri hareketler açısından değerlendirilir. Hedefe atlamada amaç hassas elektronik araçlarla donatılmış, 37 cm çapındaki bir dairenin içinde bulunan çapı 5 cm olan çemberin olabildiğince yakınına inmektir. Takım gösterilerinde yarışmacılar hem serbest düşme sırasında hem de paraşütler açıldıktan sonra birbirlerine bayrak sopası vermek, halka oluşturmak gibi toplu hareketler yaparlar.

Normal paraşütlerdeki bazı parçalar manevra yeteneğini artırmak amacıyla yarışmalarda kullanılan paraşütlerden çıkartılır. Yarışma paraşütünde ayrıca sporcunun yön değiştirmesini ve inişi ayarlamasını sağlayan bir düzenek vardır. Paraşütçünün uçaktan nasıl atlayacağı ve paraşütünü hangi yükseklikte açacağı da kurallara bağlıdır. Yeni yarışma dallarından olan paraşütle havada kayma (paragliding) paraşüte esnek kanatlar takılarak gerçekleştirilir. Paraşütle yükselmedeyse (para-ascending) paraşütçünün bir aracın hızla çekmesi sonucunda yükselmesi sağlanır. Eğlence amaçlı paraşütçülükte inme hızını ve paraşütün ne zaman açılması gerektiğini gösteren bir altimetre kullanılır.

Advertisement


Leave A Reply