Pisa Nerededir? İtalya’nın Meşhur Turistik Tarihi Pisa Kentinin Tarihi

0

Pisa hangi ülkededir? İtalya’nın meşhur tarihi ve turistik şehri Pisa’nın özellikleri nelerdir? Pisa nerededir, tarihçesi ve tarihi eserleri.

Pisa

Pisa; İtalya’nın batısında Toscana Bölgesi’nde kent, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Arno Irmağı’nın aşağı çığırında, ırmağın Ligurya Denizi’ne döküldüğü yerden 11 km uzaklıkta, Floransa’nın 69 km güneybatısında yer alır. Önemli bir kara, deniz, havayolları kavşak noktasında, verimli bir tarım bölgesindedir. Motosiklet, dokuma, yapı gereçleri, makine parçaları, kimya, ilaç cam, önde gelen endüstri etkinlikleridir. Turizm, kent ekonomisinde önemli rol oynar.

Pisa Nerededir?

Tarih:

Etrüsk Birliği’nin 12 kentinden biri olan Pisa, İÖ 180 dolayında Roma kolonisi durumuna geldi. İS 89’da Roma yurttaşlık haklannı kazandı. 313’te piskoposluk merkezi oldu. 730’da bir Lombard düklüğü oldu. 9. ve 10. yüzyıldaki İslâm saldırılarına uğradı. 11. yüzyıl başlarında İslâm saldırılarını önledikten sonra yayılma seferlerine girişti. Venedik ve Cenova’nın önemli bir rakibi, aynı zamanda İtalya’nın en önemli ticaret kent cumhuriyetlerinden biri oldu. 11. yüzyılda, Sardunya ve Korsika’yı ele geçirdi. 1284’de, Meloria Deniz Savaşı’nda Cenova’ya yenildi, Korsika’yı Cenova’ya, Sardunya’yı Aragonlulara bırakmak zorunda kaldı. 1406’da, Floransa Cumhuriyeti’nin yönetimine girdi. Limanın dolması, 16. yüzyıl sonunda ve Livorno’nun gelişmesiyle eski önemini yitirdi. 1860’ta İtalyan Birliği’nin kurulmasıyla İtalyan Krallığı’na katıldı. Kent, ünlü İtalyan gökbilimcisi Galileo Galilei’nin (1564-1642) doğum yeridir.

pisa kulesi

Kaynak: pixabay.com

Tarihsel Eserler:

Eski kentin kuzeybatısındaki Katedral Alanı’ndaki (Pizza del Duomo) Katedral, kentin simgesi ünlü eğik Pisa Kulesi (Campanile), Vaftizhane ve Camposanto (mezarlık) bulunur. Yapımına 1063’te başlanan Katedral, Roman üslubunda görkemli bir yapıdır. 56 m yüksekliğindeki Pisa Kulesi’nin (yapım başlangıcı 1173) güneydoğu yönündeki eğikliği, daha yapının sürdüğü yıllarda arazinin çökmesiyle oluştu. Yapımına 1152’de başlanan ve 13.-14. yüzyıllarda gotik üslupta eklemelerle sürdürülen Vaftizhane dikkate değer bir eserdir. Pisa’da ortaçağ ve rönesans döneminden birçok kilise ve saray vardır.

Pisa Nerededir? Hakkında Bilgi

Pisa (Piza), İtalya’nın orta kesiminde. Toscana yönetim bölgesinde il ve il merkezi kent. Arno Irmağının kıyısında. Liguria Denizinden yaklaşık 10 km içeride yer alır. Eski Pisa ya da Pisae’de bir deniz üssü olarak Romalıların denetimine geçmesinden önce Ligurların yaşadığı sanılmaktadır. İÖ 180’den kısa süre sonra Roma kolonisi olan kent İS 313’te piskoposluk merkezi olmuştu.

Pisa ortaçağda güçlü bir kent devleti ve gelişen bir ticaret merkeziydi. Pisalılar 1016’da Cenovalılarla birlikte Müslümanları Sardinya’dan çıkardılar. 1063’te Pisa donanması Müslümanların elindeki Palermo’ yu yağmaladı. Pisa’yla Cenova arasındaki uzun süreli mücadele, 1284’teki Meloria Çarpışması’nda Pisa’nın Cenova donanması karşısında kesin bir yenilgiye uğramasıyla sona erdi. Mil birikmesi sonucu Arno Irmağının yüklü kadırgaların ulaşımına elverişsiz duruma geldiği 15. yüzyıla değin kent canlı bir ticaret merkezi olma özelliğini korudu. Büyük bölümü tuğla ve taştan yapılmış, konut olarak kullanılan uzun bir kule (casatorre); katedral, vaftizhane ve eğik çan kulesinden oluşan görkemli yapı grubu ve çok sayıda kilise kentin o dönemdeki zenginliğini yansıtır.

Floransalıların iç çatışmaların da yardımıyla 1406’da ele geçirdikleri Pisa, Fransız ordularının İtalya’yı istila ettiği 1494’te kısa bir süre yeniden bağımsızlığını kazandı. Bir dizi savaş ve kuşatmanın ardından 1509’da bir kez daha Floransa’nm egemenliği altına girdi ve gittikçe önemini yitirerek bir taşra kenti durumuna geldi.

Galileo Galilei’nin (1564-1642) doğum yeri olan kent günümüzde bir başpiskoposluğun ve büyük bir üniversitenin merkezidir. Aynı zamanda önemli bir demiryolu kavşağıdır. Ekonomisi hafif sanayiye ve turizme dayalıdır.


Leave A Reply