Pisa Nerededir? İtalya’nın Meşhur Turistik Tarihi Pisa Kentinin Tarihi

0

Pisa hangi ülkededir? İtalya’nın meşhur tarihi ve turistik şehri Pisa’nın özellikleri nelerdir? Pisa nerededir, tarihçesi ve tarihi eserleri.

Pisa; İtalya’nın batısında Toscana Bölgesi’nde kent, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Arno Irmağı’nın aşağı çığırında, ırmağın Ligurya Denizi’ne döküldüğü yerden 11 km uzaklıkta, Floransa’nın 69 km güneybatısında yer alır. Önemli bir kara, deniz, havayolları kavşak noktasında, verimli bir tarım bölgesindedir. Motosiklet, dokuma, yapı gereçleri, makine parçaları, kimya, ilaç cam, önde gelen endüstri etkinlikleridir. Turizm, kent ekonomisinde önemli rol oynar.

Advertisement

Pisa Nerededir?

Tarih:

Etrüsk Birliği’nin 12 kentinden biri olan Pisa, İÖ 180 dolayında Roma kolonisi durumuna geldi. İS 89’da Roma yurttaşlık haklannı kazandı. 313’te piskoposluk merkezi oldu. 730’da bir Lombard düklüğü oldu. 9. ve 10. yüzyıldaki İslâm saldırılarına uğradı. 11. yüzyıl başlarında İslâm saldırılarını önledikten sonra yayılma seferlerine girişti. Venedik ve Cenova’nın önemli bir rakibi, aynı zamanda İtalya’nın en önemli ticaret kent cumhuriyetlerinden biri oldu. 11. yüzyılda, Sardunya ve Korsika’yı ele geçirdi. 1284’de, Meloria Deniz Savaşı’nda Cenova’ya yenildi, Korsika’yı Cenova’ya, Sardunya’yı Aragonlulara bırakmak zorunda kaldı. 1406’da, Floransa Cumhuriyeti’nin yönetimine girdi. Limanın dolması, 16. yüzyıl sonunda ve Livorno’nun gelişmesiyle eski önemini yitirdi. 1860’ta İtalyan Birliği’nin kurulmasıyla İtalyan Krallığı’na katıldı. Kent, ünlü İtalyan gökbilimcisi Galileo Galilei’nin (1564-1642) doğum yeridir.

Pisa Kulesi

Tarihsel Eserler:

Eski kentin kuzeybatısındaki Katedral Alanı’ndaki (Pizza del Duomo) Katedral, kentin simgesi ünlü eğik Pisa Kulesi (Campanile), Vaftizhane ve Camposanto (mezarlık) bulunur. Yapımına 1063’te başlanan Katedral, Roman üslubunda görkemli bir yapıdır. 56 m yüksekliğindeki Pisa Kulesi’nin (yapım başlangıcı 1173) güneydoğu yönündeki eğikliği, daha yapının sürdüğü yıllarda arazinin çökmesiyle oluştu. Yapımına 1152’de başlanan ve 13.-14. yüzyıllarda gotik üslupta eklemelerle sürdürülen Vaftizhane dikkate değer bir eserdir. Pisa’da ortaçağ ve rönesans döneminden birçok kilise ve saray vardır.

Advertisement


Leave A Reply