Pist Yarışı Nedir? Pist Yarışı Çeşitleri Tarihçesi ve Özellikleri

0
Advertisement

Pist yarışı nedir? Pist yarışları nelerdir? Pist yarışları ile ilgili genel ve kısa tarihi bilgilerin yer aldığı sayfamız aşağıda yer almaktadır.

Pist yarışı

Pist yarışı nedir?

Pist yarışı, genellikle oval ve düz yarış pistlerinde yapılan otomobil ya da motosiklet yarışı. Grand Prix yarışlarıyla birlikte 1906’da başlayan otomobil pist yarışı, zamanla ABD’de en yaygın otomobil yarış türü durumuna geldi.

Motosiklet pist yarışları ise ilk kez 1920’lerde Avustralya’da yapıldı. Ardından 1930’larda Avrupa’da yaygınlaşarak bu konumunu günümüze değin sürdürdü. Motosiklet pist yarışı küçük yakıt depolu, frensiz, hafif motosikletlerle yapılır. Uzunluğu 320 m dolayında olan pist asfalt yerine toprak, cüruf, çim ya da kumla kaplanır. Bu dalda yerel yarışların yanı sıra Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda’da uluslararası yarışlar da düzenlenir.

İngiltere’de 1980’lerde futboldan sonra en çok tutulan spor dalının motosiklet pist yarışı olduğu belirtilmekteydi. 1937’den bu yana Uluslararası Motosiklet Federasyonu’ nun (FİM) gözetiminde dünya şampiyonaları düzenlenmektedir.

Advertisement

Leave A Reply