Plastiklerin Hayatımızdaki Yeri

0

Plastikleri günlük hayatımızda nerede kullanırız? Plastiklerin modern hayattaki yeri nedir, hakkında örnekler. Plastiklerin kullanım alanları

Plastiklerin Hayatımızdaki Yeri

Sanayileşmeyle beraber plastik malzemeler üzerinde çalışmalar artmış ve onbinlerce farklı ve kullanışlı ürünler elde edilmiştir. Plastiklerin birçoğu modern hayatın öyle bir parçası hâline gelmiş ki onların olmadığı yer kalmamıştır.

Advertisement

Teflon yapışmazlığı sayesinde günümüz mutfakların vazgeçilmezi olmuştur. Koltuk döşemelerinde poliüretan süngerler kullanılır. Bunları kaplamak için de bir polivinilklorür ürünü olan suni deri kullanılabilir. Odalar zeminine serilen akrilik halılar ile sıcaklık kazanır. Cam çerçevelerinde kullanılan PVC pencereler ısı ve ses yalıtımı sağlamakta. Poliester ipliklerden yapılmış perde ve tüller ise odaya ayrı bir güzellik katmaktadır. Kullanılan kabloların yalıtımı İçin de farklı türde plastikler kullanılır.

Yürüyüşe çıkarken giyinilen spor ayakkabılarının tabanları yapay kauçuktan yapılır. Marketten alınan malzemelerinin taşınmasında kullanılan poşetler ise petrolden elde edilen poletilenden yapılır. Şeffaf, koku üretmeyen ve dayanaklı olduğu için PET değişik içeceklerin saklanmasında yaygın olarak kullanılır. Elektronik eşyaların kutulanması, yiyeceklerin istenilen sıcaklıkta tutulması ve binaların ısı yalıtımının sağlanması gibi birçok alanda ise polistiren kullanılmaktadır.

Birçok spor dalı polimerler sayesinde gelişmiş ve popülerlik kazanmıştı. Örneğin kayak ve dağcılık gibi sporlar geçmişe göre daha avantajlı durumdadır. Çünkü plastikler sayesinde kayak ve snowboard sporlarında kullanılan araçlar gittikçe daha hafif ve ergonomik olmuştur. Değişik mumlar kayakların sürtünmesini azaltmak için altlarına sıvanır. Naylon ve benzeri polimerlerden yapılan dağcılıkta kullanılan araçlar oldukça sağlam, hafif ve güneşe, yağmura ve rüzgara karşı dayanıklıdır. Çocukların vazgeçilmezlerinden olan bisiklette ise polimerler metallerin yerini almaya başlamıştır. Bisikletlerin gücü ve dayanıklılığı artmıştır. Ayrıca koruma amaçlı kullanılan başlıklar polimerler sayesinde daha önce hiç olmadığı kadar hafif ve dayanıklı üretilmektedir.

Advertisement

*** Dağcılık araçları plastiklerden yapılır.

*** Polistiren ısı yalıtımında kullanılır.

*** PET ve diğer plastiklerden değişik kaplar yapılır.

*** Uçak kokpitlerindeki camlar pleksiglaston yapılır.

*** Kablolar plastikle kaplanır.

Advertisement


Leave A Reply