Plastiklerin Zararları

0
Advertisement

Plastiklerin zararları nelerdir? Plastik kullanımının insan sağlığına ve çevreye etkileri, ürünlerin doğada yok oluş süreleri.

Plastiklerin Zararları

Plastiklerin kullanımı günlük yaşamda çok yaygınlaşmıştır. Plastiklerin Hayatımızdaki Yeri Plastiklerin kullanımının yaşamı kolaylaştıran birçok faydalı yönleri bulunduğu gibi, üretiminde ve kullanılmasında dikkat edilmez ise sağlık ve çevre için zararlı yönleri de bulunmaktadır.

Plastik Atıklar

Geri kazanılamayan plastik poşetler su kaynakları ve çöp sahalarında önemli yer kaplar.

Doğadaki mikroorganizmalar plastikleri kolayca parçalayamadığı için, birikip kalan bu atıklar uzun dönemli bir çevre kirliliğine yol açar.

Atık maddeden üretilen siyah torbalar, insan sağlığını tehdit eder. Siyah poşetler, pet şişe, kova ve tıbbi atık gibi maddelerin toplanarak tekrar işlenmesiyle üretilir. Artık maddelerin dönüştürülmesi sırasında şeffaflaştırma mümkün olmadığı için koyu tonlarda renklendirme yapılır.

Advertisement

Türk Gıda Kodeksi’ne göre, gıda maddelerinin hijyenik olmadan dönüştürülen koyu renkli torbalarda taşınması ve muhafaza edilmesi yasaktır.

Kahve ve çay gibi sıcak içecekler için kullanılan plastik bardaklar içerisine konulan 70 – 90 °C derece sıcaklığındaki içecekler, içinde bulunduğu plastik malzemeyi ısı etkisiyle çözüp monomerlerine ayırmakta, tehlikeli sonuçlara yol açmaktadır.

Plastikler içinde bulunan kimyasallar, gıda ile temas ettiklerinde gıdaya geçerler. Bu geçiş, yiyeceğin sıcaklığına göre değişiklik gösterir. Sıcaklığı arttıkça yiyeceğe geçiş daha yüksek, azaldıkça da daha az olur. Bu sebeple özellikle sıcak ve yağlı gıdaların plastiklerde saklanmasından kaçınılmalıdır. Bu kimyasalların gıdaya geçişleri, aynı zamanda plastiğin tipine bağlıdır.

Damacanalar ve pet şişeler yıprandığında ve içinde uzun süre su bekletildiğinde, damacanayı oluşturan plastikteki birçok tehlikeli kimyasal suya karışabilir. Bu kimyasallar mide, karaciğer, sinir sistemi ve akciğer dokusunda tahribata yol açar, kansere neden olabilir.

Advertisement


Leave A Reply